ایران انجام آزمایش موشک بالستیک را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین دهقان وزیر دفاع ایران با تایید انجام آزمایش موشکی توسط این کشور، گفت که این آزمایش، مغایرتی با توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، حسین دهقان چهارشنبه 1 فوریه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به خبر آزمایش موشک بالستیک گفت: «آنچه که در مورد تست‌های موشکی مطرح شده است، باید بگویم که هیچ مغایرتی نه با برجام و نه با قطعنامه 2231 دارد».

وی ادامه داد: «این در برنامه‌های جاری ما بوده است و ما همواره اعلام کرده‌ایم که برنامه‌های خودمان را در حوزه تولیدات اقلام دفاعی برای دفاع از منافع ملی همواره همان‌گونه که برنامه‌ریزی کرده‌ایم، ادامه می‌دهیم و هیچ‌ چیز نمی‌تواند برنامه و اهداف ما را تحت تأثیر قرار دهد».

کاخ سفید آمریکا دوشنبه 30 ژانویه اعلام کرد که ایران روز یکشنبه 29 ژانویه، اقدام به آزمایش موشک بالستیک کرده است.

از سویی به درخواست آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه اضطراری خواهد داشت تا آزمایش اخیر موشک بالستیک از سوی ایران را مورد بحث قرار دهد.

دنی دانون، سفیر اسراییل در سازمان ملل از شورای امنیت خواست «نسبت به اقدام ایران که اسراییل و تمامی خاورمیانه را به خطر می‌اندازد فورا واکنش نشان دهد».اتحادیه اروپا سه‌شنبه 31 ژانویه از ایران خواست از «عمیق‌تر کردن بی‌اعتمادی» دست بردارد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، که بعد از توافق اتمی با ایران صادر شد، از ایران خواسته شده تا از آزمایش‌های موشکی خودداری کند. اما این دومین آزمایش موشکی ایران از ماه ژوئیه گذشته تاکنون است.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، سه‌شنبه به آمریکا هشدار داد و از این کشور خواست به دنبال «بهانه» برای ایجاد «تنش‌های جدید» نباشد.

ظریف در کنفرانس خبری مشترک با جان مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه گفت: «امیدواریم که برنامه دفاعی ایران از سوی ایالات متحدخ آمریکاب رای ایجاد تنش‌های جدید، بهانه قرار نگیرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم