فدراسيون بين‌المللى روزنامه‌نگاران خواستار لغو احكام شلاق برای روزنامه‌نگاران گیلانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با صدور بيانيه‌اى ديروز شنبه ضمن غيرانسانى خواندن احکام شلاق عليه روزنامه‌نگاران ايرانى خواستار لغو اين حكم عليه دو روزنامه‌نگار گيلانى شد.

اين فدراسيون در بیانیه‌ای كه تحت عنوان "احکام شلاق روزنامه‌نگاران ایرانی نقض آشکار حقوق بشر است" صادر شده، خواستار توقف اجراى حکم ۱۱۴ و ۴۰ ضربه شلاق برای دو روزنامه‌نگار به نام‌هاى مصطفی براری و آرش شعاع شرق در استان گیلان واقع در شمال ایران شده است.

در اين بيانيه آمده است: "این فدارسون و اتحادیه صنفی روزنامه‌نگاران ایران شدیدا مخالف صدور چنین احکام غیرانسانی هستند و از مقامات [ایرانی] می‌خواهند فورا به چنین اتهامات و احکامی علیه روزنامه‌نگاران پایان دهند."

فیلیپ لرات، رئیس فدارسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این باره اظهار نگرانی کرد وگفت: "ما با این احکام ظالمانه شلاق برای روزنامه‌نگاران ایرانی وحشت زده شده‌ایم. اینچنین احکام ظالمانه، غیرانسانی و اهانت‌آمیزی که همکاران ما با آن مواجه هستند، نقض آشکار حقوق اساسی بشر تحت قوانین بین‌المللی است. از این رو از مقامات ایران می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده و از بستن دهان رسانه‌های ایران خودداری کنند."

در این بیانیه به صدور و اجرای حکم «۴۰ ضربه شلاق برای خبرنگار نجف‌آبادی» و همچنین «۴۵۹ ضربه شلاق برای محمدرضا فتحی وبلاگنویس و روزنامه‌نگار منتقد ساوه‌ای» نیز اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مصطفی براری و آرش شعاع شرق، مسئولان دو سایت «گیلان نوین» و «گیلان نو» در دادگاه کیفری شهرستان رشت، با شکایت یکی از نمایندگان مجلس، به اتهامات «نشر اکاذیب» و «انتشار نشریه بدون پروانه»، به ترتیب به ۱۱۴ و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. این حکم با اعتراض یکی از متهمین به دادگاه تجدیدنظر ارسال و تایید شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size