ايران: برنامه موشكى ما قابل مذاكره نيست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادى از مقامات دولتی ايران و نمايندگان مجلس اين كشور در پایان جلسه پارلمانى مشترکی اعلام كردند كه برنامه موشكى كشورشان قابل مذاكره نيست. اين اظهارات در پاسخ به تحرک اخیر ايالات متحده امريكا در شوراى امنيت سازمان ملل در خصوص آزمايش موشکی بالستيک توسط سپاه پاسداران در روزهاى اخير بيان شده است.

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ايران به خبرگزاری "فارس"، گفته جلسه فوق‌العاده کمیسیون متبوعش صبح چهارشنبه (13بهمن ماه 95) با هدف بررسی عکس‌العمل‌های آمریکایی و برخی کشورهای غربی به برنامه موشکی ايران تشکیل شد.

وی افزود: در این جلسه که تختروانچی معاون آمریکا و اروپایی وزارت خارجه، سردار حاجیزاده و سردار یزدی از سپاه و نماینده وزارت اطلاعات حضور داشتند، مطرح شد که جمهوری اسلامی قاطع، استوار و با همه توان در جهت تقویت بنیان‌های دفاعی، نظامی و موشکی با هدف دفاع و ارتقاء سطح دفاع همه جانبه از کشور به پیش خواهد رفت".

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ايران در ادامه تصریح کرد: در این جلسه همچنین تاکید شد که پیشرفت لازم دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی به هیچ کشوری ربطی ندارد و نه قابل مذاکره است و نه اجازه داده خواهد شد که کسی در مسائل دفاعی و موشکی ما دخالت کند".

اين اظهارات در حالى بيان شده است كه نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی اخیر ایران، كه ديروز سه‌شنبه برگزار شد، این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» توصیف کرد و گفت، این آزمایش تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت است که در سال ۲۰۱۵ به تأیید رسیده و امضا شده است.

خانم هیلی تاكيد كرد كه ایران از آزمایش موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای منع شده است، و بنا به اطلاعات بدست آمده، موشک "خرمشهر" با بار ۵۰۰ کیلویی قادر به طی مسافتی ۳۰۰ کیلومتری بوده است.

خانم هالی، با تاكيد بر اينكه چنین موشکی قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارد، گفت: قطعنامه در سال گذشته صادر نشده که صرفا این کار انجام شود، بلکه آنها باید بدانند که این کار را کردیم تا به آن احترام گذاشته شود."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید