شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی ایران تشکیل جلسه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به درخواست آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه اضطراری خواهد داشت تا آزمایش اخیر موشک بالستیک از سوی ایران را مورد بحث قرار دهد.

هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه از شوری امنیت خواست تا در باره شلیک یک فروند موشک میان برد از سوی ایران در روز یکشنبه که باعث نقض قطعنامه سازمان ملل شده به گفتگو بنشیند. قرار است نیکی هیلی، سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل در این جلسه شرکت کند.

قرار است جلسه شورای امنیت بعد از گفتگو پیرامون اوضاع سوریه، در ساعت ۱۵ به وقت گرینویچ به موضوع آزمایش موشکی ایران بپردازد.

دنی دانون، سفیر اسراییل در سازمان ملل از شورای امنیت خواست « نسبت به اقدام ایران که اسراییل و تمامی خاورمیانه را به خطر می‌اندازد فورا واکنش نشان دهد».

دانون تاکید کرد اقدام ایران نقض قطعنامه شورای امنیت در منع آزمایش‌های موشکی از سوی ایران است، که می‌تواند به کلاهک‌های اتمی مجهز شود.

دانون گفت: «جامعه بین المللی نباید نسبت به سیاست تهاجمی ایران بی تفاوت بماند».

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفته بود اطلاعی از «ماهیت دقیق» این آزمایش ندارد و منتظر اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

به گزارش سایت فاکس نیوز، این اولین آزمایش موشکی ایران بعد از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکاست، که در یک سایت موشکی در نزدیکی شهر سمنان در ۱۴۰ کیلومتری شرق تهران انجام شده است.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، که بعد از توافق اتمی با ایران صادر شد، از ایران می‌خواهد تا از آزمایش‌های موشکی خودداری کند. اما این دومین آزمایش موشکی ایران از ماه ژوئیه گذشته تاکنون است.

در حالیکه قدرتهای غربی آزمایش‌های موشکی ایران را که قادر به حمل کلاهک اتمی است در تعارض با توافق اتمی این کشور می‌دانند، اما ایران می‌گوید که برنامه موشکی این کشور «غیرقابل مذاکره» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید