زیباکلام: ایرانیان مقیم آمریکا قربانیان سیاست آمریکاستیزی تندروها در ایران هستند

«ایرانیان ماهیت آمریکاستیزی و غرب ستیزی ندارند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دکتر صادق زیباکلام تحلیلگر و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مصاحبه‌ای گفته است که تصمیمات اخیر ترامپ در واقع واکنشی به سیاست تندروها در ایران است و ایرانیان مقیم آمریکا در حقیقت قربانیان سیاست آمریکا ستیزی در ایران هستند.

این کارشناس علوم سیاسی در بخشی از مصاحبه‌اش با پایگاه خبری انتخاب خبر گفت:« همانطور که قبلاً گفته بودم تندروها در ایران از پیروزی ترامپ بسیار خوشحال شدند. اگر دقت کنید تندروها به هیچ وجه به ترامپ حمله نکردند. اگر با نگاهی دقیق تر ارزیابی کنیم نه در نماز جمعه و نه در هیچ یک از اظهار نظر چهره های شاخص اصولگرایان تندرو به هیچ وجه موضع گیری علیه ترامپ صورت نگرفت و این بسیار شگفت انگیز است».

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: «معمولاً زمانی که رئیس جمهور آمریکا تغییر می کند تندروها عنوان می کنند که هیچ چیزی تغییر نکرده و همان سیاست های قبلی همچنان حاکم است و قدرت در دست صیهونیست ها، فراماسونرها و سرمایه دارها است و فرقی نمی کند که دموکراتها پیروز شوند یا جمهوری خواهان به ریاست جمهوری برسند.

وی در ادامه اضافه کرد: با کمی دقت متوجه خواهیم شد که این بار علیرغم دفعه های قبل با آمدن ترامپ هیچ موضع گیری منفی از ناحیه تندروها علیه وی صورت نگرفت.

زیباکلام در ادامه با اشاره به لغو ویزای ایرانیان از سوی آمریکا تصریح کرد: در حقیقت این مصیبتی برعلیه ایرانیان مقیم آمریکا و یا افرادی که می خواهند به آمریکا مسافرت کنند می باشد. اگر دقت کنید مشاهده خواهید کرد که اصولگرایان هیچ گله و شکایتی از ترامپ نمی کنند و دلیلش این است که ترامپ به نوعی محبوب تندروها است و قصد ندارند که علیه او واکنشی نشان دهند.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از دلایل عدم ناراحتی تندروها به تصمیم اخیر ترامپ این است که مشکلات این چند میلیون ایرانی که خارج از کشور زندگی می کنند برای تندروها هیچ اهمیتی ندارد و به نوعی عنوان می کنند این ها که آنقدر عاشق رفتن به آمریکا و گرفتن گرین کارت بودند می خواستند نروند و با توجه به اینکه بسیاری از این ایرانیان علیه اصولگرایان و تندروها هستند لاجرم هیچ ابراز ناراحتی نمی کنند.

استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: نباید نادیده بگیریم که این مصیبتی که این چند میلیون ایرانی متحمل آن شدند غیرمستقیم به نوعی در آتش آمریکاستیزی و غرب ستیزی تندروها می سوزند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ایرانیان مقیم آمریکا در حقیقت قربانیان آن سیاست های رادیکال و آمریکاستیزی هستند که تندروها در ایران به راه انداختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید