جزئیاتی درباره جیمز مَتیس وزیر دفاع ترامپ که به «سگ هار» مشهور است

«مخالف سرسخت دخالت‌های ایران در منطقه خاورمیانه است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا که با نام مستعار «سگ هار» معروف است، در 8 سپتامبر 1950، متولد شد وی تمام دوران زندگی‌اش در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا کار می کرد تا اینکه در سال 2013 پس از پذیرش چندین وظیفه و پست مهم سرانجام بر اثر اختلافاتی که با اوباما بر سر مسئله اتمی ایران داشت از کار خود کنار رفت.

جیمز مَتیس» James Mattis ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی آمریکا، وزیر دفاع دولت ترامپ، دارای محبوبیت زیادی در میان نظامیان آمریکاست، وی خیلی بی پرده و آشکارا سخن می گوید.

در این گزارش 10 ویژه‌گی این ژنرال کارکشته آمریکایی به طور مختصر بررسی شده است.

اول: جیمز متیس برای چهل سال متوالی در وظایف و پست‌های مهم نظامی عمل کرده است از جمله در عراق و افغانستان به عنوان فرمانده کل نیروهای مرکزی آمریکا خدمت کرده است. همچنین وی در طول جنگ اول خلیج یعنی آزاد سازی کویت از دست نیروهای ارتش عراق زمان صدام حسین جیمز فرمانده یکی از گردان‌های ویژه آمریکا بوده است.او در افغانستان فرماندهی مارینز و اولین تیپ تفنگداران دریایی اعزامی به این کشور بود . در حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 ، نیروی دریایی ایالات متحده را او فرماندهی می کرد.

متیس در سال 2010 جایزه فرمانده برتر از فرماندهی مرکزی ایالات متحده دریافت کرد.

به گزارش سی ان ان، ژنرال متیس در سال 2005 در یک پنل بحث در شهر سن دیه‌گو گفته بود:«کشتن دشمن در میدان نبرد می تواند لذت بخش باشد و در واقع جنگیدن با دشمن بسیار بامزه است، می دانید که شلیک کردن به چند نفر بامزه است. من هم با شما شریک خواهم بود. من صدای تیر و تفنگ را دوست دارم»

طبق نوشته مجله آمریکایی Politico وی به دلیل لحن تند و شکار، بی پرده سخن گفتن با سربازانش و همچنین راه طرز مخصوص راه رفتنش در میدان‌های جنگ، لقب «سگ هار» به او دادند. سخنان متیس آنچنان بی پروا و آشکار است گاهی اوقات سربازان تحت فرماندهی او نمی توانند آن را هضم کنند. اما با همه این تفاصیل او در داشتن نظم و انضباط شدید در میان نظامیان معروف است.

دوران کودکی جمیز در منطقه ریچلند در نزدیک شرق واشنگتن سپری شد. این منطقه توسط دولت فدرال برای کارگرانی که در کارخانه تولید پلوتونیوم تسلیحات اتمی کار می کردند، تاسیس شده بود و پدر متیس به عنوان یک اپراتور در این نیروگاه کار می کرد.

متیس دوره آموزش نظامی به عنوان تفنگدار دریایی در دانشگاه مرکزی واشینگتن گذراند و مانند پدر و مادر خود که هر دو جنگجوی نظامی بودند به صفوف رزمندگان پیاده نظام نیروی دریایی ارتش این کشور پیوست. البته او در کنار تحصیلات نظامی‌اش مدرکی در رشته تاریخ آمریکا نیز کسب کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در دوران خدمت چند دهه خود در ارتش به پست‌های متعددی را رسید. آخرین پست نظامی که در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری سابق، آمریکا داشت، فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده که ماموریت اصلی او نظارت بر عملیات نظامی در سراسر خاورمیانه (2010 تا 2013،) اما او در دوران تصدی این پست به علت اختلافی که با اوباما در باره نحوه برخورد با ایران به خصوص در رابطه با برنامه هسته‌ای این کشور، از پست خود کنار رفت. متیس خواستار برخورد جدی با حکومت «ملاها» در تهران بود.

مجله (Politico) او را مرد اظهارات متفاوت و رک توصیف کرده است مجله می نویسد برای مثال، او می گوید:«در ارتش باید مودب و حرفه‌ای باشید .. .. اما در عین حال باید برنامه‌ای برای کشتن کسانی که در مقابل تو هستند داشته باشی »، این گونه سخن گفتن باعث شد که او در میان تفنگداران دریایی به لقب «سگ دیوانه» شناخته شود.

این هم لقب دیگری که جمیز متیس با خود حمل می کند او به دلیل اینکه هرگز ازدواج نکرده وتمام اوقات خود را در مطالعه و کسب تجارب نظامی وقف کرده، لقب «جنگجوی راهب» را به خود گرفته است.

او می گوید هرازان کتاب در کتابخانه خود دارم که اغلب آنها در باره مسائل نظامی و امور جنگی است.

پس از بازنشستگی‌اش از ارتش سال 2013 متیس در موسسه تحقیقاتی هوور در دانشگاه استنفورد به عنوان عضو مدیریت چند شرکت از جمله شرکت "پیمانکاری دفاعی جنرال دینامیک» (Defense contractor General Dynamics) مشغول به کار شد.اما او وعده داد که چنانچه وزارت دفاع را به عهده گیرد از کار مدیریتی این شرکت‌ها استعفا خواهد داد.

ترامپ پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که جمیز متیس را برای وزارت دفاع تعیین خواهد کرد و او را به ژنرال جورج پاتون، توصیف کرد .ژنرال پاتون یکی از بهترین فرماندهان ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم بود و هر کجا ماموریت جنگی داشت پیروز شده بود . ماتیس اولین کسی است از آن دوران تاکنون به دلیل شباهتی که با او دارد لقب پاتون به خود گرفته است. او همچنین اولین وزیر دفاع پس از جورج مارشال است که پس از بازنشستگی مجددا به ارتش باز و پست مهمی مثل وزارت دفاع آمریکا را متصدی می شود.

متیس به تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطین در کنار هم اعتقاد دارد از مخالفان شهرک سازی در قدس است و مخالف سرسخت «توسعه طلبی» روسیه در خاورمیانه است. او بر این باور است که پوتین تلاش دارد از هیبت ناتو بکاهد.

وزیر دفاع جدید آمریکا ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه خاورمیانه پس از القاعده و داعش می داند .جیمز از مخالفان توافق هسته‌ای با تهران است و معتقد است که توافق هسته‌ای تنها برنامه ساخت اسلحه را متوقف کرده اما دسترسی به بمب اتمی و امکان ساختن آن را برای همیشه از ایران نگرفته است».

جیمز متیس به دوستی و نزدیکی با کشورهای عربی خلیج، اردن، مصر و سعودی اعتقادی راسخ دارد و خواستار همکاری نزدیک اطلاعاتی وامنیتی با این کشورهاست.او از سال 2012 مرتب از دولت اوباما خواسته بود که مخالفان سوری را به تسلیحات پیشرفته مجهز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید