گرد و غبار بار دیگر نفس اهوازی‌ها را برید؛ آلودگی هوا 66 برابر حد مجاز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی وقوع طوفان گرد و غبار، میزان آلودگی هوا در اهواز به بیش از 66 برابر حد مجاز رسید و تعدادی از شهروندان اهوازی را راهی بیمارستان کرد. وزارت بهداشت از مردم خواسته از خانه‌هایشان خارج نشوند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از علی رضا آذریان، کار‌شناس مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گزارش کرد: میزان گرد و غبار در ساعت 13 روز جمعه در اهواز به 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

آذریان افزود: در ساعت 11 میزان گرد و غبار در شهرهای هندیجان هفت هزار و 609 میکروگرم بر مترمکعب، سوسنگرد یک هزار و 236 میکروگرم بر مترمکعب، در ماهشهر 709 میکروگرم بر مترمکعب و خرمشهر 789 میکروگرم بر مترمکعب بوده است.

او همچنین گفت: دستگاه های سنجش آلودگی هوا امکان اندازه گیری گرد و غبار بیش از 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب را ندارند بنابراین ممکن میزان آلودگی هوا بیش از آماری باشد که دستگاه ها نشان می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر در اتفاقی کم‌نظیر مردم اهواز بر اثر شدت گرد وغبار امکان برگزاری نماز جمعه را نداشتند و این هفته نماز جمعه در اهواز برگزار نشد.

کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان از ادامه این وضعیت تا پایان امشب خبر داد و گفت: فعال شدن چشمه‌های گرد و غبار داخلی در اطراف اهواز در پی وزش باد، موجب وقوع گرد و خاک از صبح امروز در اهواز و بخشی از شهرستان دشت‌آزادگان شد. سرعت باد در شدیدترین حالت به ۶۰ کیلومتر در ساعت رسید که میزان دید افقی در اهواز را به ۵۰ کیلومتر رساند.

در نتیجه گرد و غبار و کاهش میدان دید، همه پروازهای فرودگاه اهواز تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد. خبرگزاری فارس نیز گزارش کرد "شدت باد و گرد و غبار امروز به حدی بود که برق برخی مناطق استان قطع شد و همچنین تعدادی از درختان و … نیز بر اساس سرعت بالای باد از جا کنده شدند."

دکتر شکرالله سلمان‌زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نسبت به اثرات سوء گرد و غبار بر سلامت افراد به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر، هشدار داد و از نوزادان، کودکان، نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی درخواست کرد از خانه‌هایشان خارج نشوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید