خطیب نماز جمعه تهران به ترامپ: با "همت بلند مردانه" به شعارهای انتخاباتی‌ات عمل کن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خطیب نماز جمعه تهران از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درخواست کرد با "همت بلند مردانه" سیاست‌های اسلاف خود را تغییر داده و به شعارهای انتخاباتی خود عمل کند.

محمد علی موحدی کرمانی که این روزها زمزمه‌های تایید نشده‌ای درباره احتمال تعیین او به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شنیده می‌شود در خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران از دونالد ترامپ خواست راه خود را از دولت‌های قبلی جدا ساخته و فرهنگ غلط «جنگ‌افروزی» را به فرهنگ «خدمت مردم آمریکا و مردم جهان» تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، موحدی کرمانی خطیب جمعه موقت خطاب به دونالد ترامپ گفت: "آقای ترامپ شما با شعار خدمت به مردم و احیای کشورتان و دخالت نکردن در سایر کشورها و مبارزه با تروریسم به کاخ سفید قدم نهاده‌اید؛ بکوشید به وعده‌های خود عمل کنید؛ مبادا خناسان عزم شما را تغییر دهند."

موحدی کرمانی با تاکید بر اینکه "بدانید عمل به این وعده‌ها در متن دین مقدس اسلام است"، خطاب به ترامپ ادامه داد: بکوشید برخلاف اسلاف خود که پیمان‌شکن بودند به پیمان خود با مردم وفادار باشید چرا که شرف انسانی همین را اقتضا دارد.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه در تشخیص تروریست نباید اشتباه کنید، خطاب به رئیس جمهور جدید ایالات متحده، گفت:‌ "آنان که در مقام دفاع از جان، ناموس و کشور خود هستند، تروریست نیستند. دولت‌های قبلی با جنگ‌افروزی و حمایت از جنگ‌افروزان و مسلح کردن خود سرمایه و بودجه کشورتان را هدر دادند."

موحدی کرمانی خطاب به ترامپ افزود: "بکوشید راه خود را از دولت‌های قبلی جدا ساخته و فرهنگ غلط جنگ‌افروزی را به فرهنگ خدمت مردم آمریکا و مردم جهان تبدیل کنید. تغییر خوی استکبار و زورگویی مسئولان قبلی کار آسانی نیست اما با همت بلندمردانه هر کار به ظاهر محالی ممکن می‌شود."

پیش از این علی خامنه‌ای رهبر نظام در ایران ضمن تعریف و تمجید از دونالد ترامپ او را مردی که واضح‌تر و صریح‌تر سخن می‌گوید نامید و گفت به همین دلیل "مردم آمریکا بیشتر به او توجه کردند". رهبر ایران همچنین در واکنش به «پوپولیست» و «عوام‌گرا» نامیده شدن ترامپ، گفت: «چرا عوام‌گرایانه؟ برای خاطر اینکه حرفهایش را مردم نگاه می‌کردند، می‌دیدند درست است؛ در واقعیات زندگی خودشان آن را می‌دیدند. ارزش‌های انسانی در آن کشور نابودشده و لگدمال‌ شده است؛ تبعیض نژادی وجود دارد. همین چند روز قبل آن مرد در تبلیغات انتخاباتی‌اش ایستاد و گفت شما اگر رنگین‌پوست هستید، اگر سیاه‌پوست و سرخ‌پوست هستید، در خیابان های نیویورک و شیکاگو و واشنگتن و کالیفرنیا و غیره ذلک وقتی راه می‌روید، نمی‌توانید مطمئن باشید که تا چند دقیقه‌ دیگر زنده‌اید.»

خطیب نماز جمعه تهران که نمایندگی رهبر ایران در سپاه پاسدران را در رزومه خود دارد در حالی با استناد به دستورات اسلامی، دونالد ترامپ را نصیحت کرد، که ترامپ اصولا پیرو مذهب پرسبیترینیسم است. پرسبیترینیسم از مذاهب متداول مسیحیت و شاخه‌ای از کالوینیسم یا سنت اصلاحی در پروتستانتیسم است که ریشه‌اش به جزایر بریتانیا بر می‌گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید