تصویری...سیل در سیستان و بلوچستان هزاران نفر آواره و صدها واحد مسکونی را تخریب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی بارش باران در مناطقی از سیستان و بلوچستان و طغیان رودخانه‌ها، برخی روستاهای این استان تخلیه شد. سیل‌ تا کنون جان یک نفر را گرفته، حدود 1700 واحد مسکونی را تخریب کرده و هزاران شهروند را آواره کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا پس از 2سال که سیستان و بلوچستان به عنوان کم‌بارش ترین استان کشور معرفی شده بود، با آغاز بارندگی در عصر 30 دی تا پنجم بهمن رودخانه‌ها این استان طغیان کرده و به تعداد قابل توجهی از منازل آسیب جدی وارد کردند.

رضا اربابی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان به خبرگزاری ایرنا گفته تا کنون هزار و 186 خانوار با جمعیتی معادل پنج هزار و 545 نفر در چادرهای اضطراری اسکان داده شده‌اند. به گفته اربابی در نتیجه سیلاب منازل هزار و 675 خانوار استان دچار آسیب 10 تا 80 درصدی شده‌اند.

اگرچه تا کنون آمار دقیقی از تلفات سیل در سیستان و بلوچستان ارائه نشده است، لیکن مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان از مرگ یک شهروند 65 ساله شهرستان خاش در اثر ریزش آوار خبر داد.

علیرغم اینکه نهادهای مختلفی از آسیب‌ها و خسارات ناشی از سیل خبر می‌دهند، استاندار سیستان و بلوچستان گفته سیل خسارتی در پی نداشته است. حسین علی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس ایران در واکنش به سخنان استاندار گفت: "در حالی‌ که استاندار سیستان و بلوچستان عنوان می‌کند که سیل خسارتی را برای مردم استان در پی نداشته اما سیلاب به داخل منازل مردم به ویژه در روستاها رفته و خانه‌هایی که عموما با خشت و گِل ساخته شده‌اند آب وارد این خانه‌ها شده و خسارتی را وارد کرده است."

تا کنون علاوه بر تعطیلی مدارس و ادارات در برخی مناطق سیستان، برق 60 نقطه سیل زده نیز قطع شده و 6 روستای دیگر نیز که در معرض سیل قرار دارند، تخلیه شده‌اند.

خبرگزاری فارس به نقل از نماینده زاهدان در مجلس ایران گزارش کرد: امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان کافی نیست.

این استان یکی از محروم‌ترین استان‌ها در ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید