«احمدی نژاد تمام توافقات هاشمی رفسنجانی با سعودی را کنار گذاشت»

رئیس جمهوری سابق ایران مانع از دیدار هیئت‌های خارجی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

غلامعلی رجایی مشاور اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در مصاحبه‌ای با سایت «جماران» به سیاست‌های خارجی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری این کشور به ویژه در قبال کشورهای عربی و سعودی اشاره کرده است.

رجایی در مصاحبه با سایت جماران، گفت که تمام توافقاتی که هاشمی رفسنجانی با ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سابق سعودی کرده بود را احمدی نژاد کنار گذاشت.

هاشمی رفسنجانی که از شخصیت‌های میانه‌روی ایران به شمار می‌آید، روزهای نخست سال 2017 میلادی درگذشت. او از شخصیت‌های ایرانی بود که با کشورهای عربی و پادشاهی سعودی رابطه خوبی داشت و در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی در ایران، سفر مفصلی به سعودی داشت و به توافقاتی مهم با مسئولان این کشور رسیده بود.

اما با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، روابط میان ایران و سعودی پر تنش شد؛ مساله‌ای که هاشمی رفسنجانی بارها نسبت به آن هشدار داد.

غلامعلی رجایی در مصاحبه با سایت جماران درباره هاشمی رفسنجانی گفت: «واقع‌گرا بود، بر اساس همین واقع‌نگری بود که دعوت ایشان مورد اجابت پادشاه عربستان قرار گرفت. خودشان بارها می‌گفتند با ملک عبدالله توافقاتی کردیم و کمیته‌هایی در رابطه با کل مشکلات منطقه و جهان اسلام نظیر قدس، لبنان، عراق و جاهای دیگر تشکیل دادیم که احمدی‌نژاد همه این توافقات مهم را کنار گذاشت».

او ادامه داد: «قبل از اینکه با ایشان افتخار همکاری داشته باشم در ملاقاتی خصوصی گفتم شما با توجه به مقبولیتی که نزد سعودی‌ها دارید چرا به عربستان نمی‌روید تا مشکلات را حل کنید؟ گفت من در سفری که چند سال قبل رفتم توافقاتی با ملک عبدالله کردم و با دست پر به ایران بازگشتم ولی احمدی‌نژاد همه این توافقات را بایگانی کرد؛ بعد دردمندانه گفت شما راضی هستی دوباره این مسیر طی بشود و نزد سعودی‌ها این امر آشکار شود که من در ایران کاره‌ای نیستم؟ به یاد دارم از شدت ناراحتی به صندلی تکیه دادم وگفتم، نه. من مثل خیلی‌ها این مسائل را نمی‌دانستم».

این در حالی است که احمدی نژاد مورد حمایت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بود. احمدی نژاد در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری، در مناظره‌ها و سخنرانی‌هایش، سعی در تخریب هاشمی رفسنجانی و خانواده‌اش کرد.

در انتخابات سال 2005، احمدی نژاد بر هاشمی رفسنجانی پیروز شد. در انتخابات 2009، احمدی نژاد در مناظره با نامزدهای اصلاح طلب یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، به شدت به هاشمی رفسنجانی و خانواده‌اش تاخت.

پس از اعلام نتایج انتخابات و به راه افتادن اعتراض‌های خیابانی اصلاح طلبان که معتقد به روی دادن تقلب گسترده و سازماندهی شده بودند، علی خامنه‌ای در سخنرانی نماز جمعه، گفت که نظر احمدی نژاد به نظر او نزدیک‌تر است.

غلامعلی رجایی در ادامه مصاحبه خود افزود: «احمدی‌نژاد در این قضایا لجاجت خاصی داشت و به جای اینکه از این ظرفیت و ذخیره سرشار استفاده کند به آن اعتنایی نداشت. آقای احمدی‌نژاد که خودش برآمده از دولت هاشمی بود نه تنها به نظرات ارزشمند هاشمی در جهت برون‌رفت از بحران کشور و منطقه اهمیتی نمی‌داد بلکه طبق اطلاعی که دارم به تشریفات نهاد ریاست‌جمهوری دستور داده بود که شخصیت‌های سیاسی خارجی که به تهران می‌آیند و تقاضای ملاقات با آقای هاشمی را دارند را به دیدار ایشان نبرند. در سال 91 از مدیرکل تشریفات مجمع که نزدیک به سه دهه افتخار همکاری با هاشمی را دارد، این مطلب را شنیدم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید