حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضائیه ایران از ابلاغ حکم اعدام بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی در ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای، ضمن تایید خبر ابلاغ حکم اعدام به بابک زنجانی، از نقض حکم اعدام دو متهم دیگر در این پرونده خبر داد. او در این‌باره گفت:"طبق نظر دیوان عالی کشور حکم اعدام دو متهم نقض شد که باید پرونده این دو نفر به شعبه هم عرض می رفت و حکم زنجانی نیز ابلاغ می شد. این دو کار انجام شد یعنی حکم زنجانی به خود او ابلاغ و پرونده دو متهم نیز به شعبه هم عرض ارسال شد."

سخنگوی قوه قضائیه همچنین به دستگیری "علیرضا زیباحالت منفرد" که به گفته اژه‌‌ای "مدت مدیدی فراری بود و بازگردانده شد"، خبر داد. زیباحالت منفرد که از او به عنوان "جعبه سیاه" پرونده بابک زنجانی یاد می‌شود، در موارد متعددی با بابک زنجانی همکاری کرده است. در یک مورد از این همکاری‌ها این دو نفر بانک کنت تاجیکستان را به مبلغ 4 میلیون دلار خریداری کرده و به مبلغ 160 میلیون دلار به بانک ملت ایران فروختند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان انقلاب تهران پیش از این اعلام کرده بود زیباحالت در سال 1389 با زنجانی آشنا شد و با نفوذی که در مالزی داشت، موفق شد مجوز فعالیت نخستین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی (FIIB) را برای اقدامات بابک زنجانی اخذ کند. رسانه‌های ایران هفته گذشته از دستگیری علیرضا زیباحالت منفرد در جمهوری دومینیکن خبر داده بودند.

بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده بزرگ فساد مالی و نفتی است که در دی‌ماه 1392 بازداشت شد. او در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و زمانی که حلقه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران تنگ‌تر شده بود، با هدف دور زدن این تحریم‌ها، وارد همکاری با نهادهای دولتی به ویژه وزارت نفت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی شد.

زنجانی واسطه فروش نفت در بازارهای سیاه خارج از کشور و نقل و انتقال غیرقانونی طلا و ارز بوده است. گفته شده زنجانی بخش قابل‌توجهی از مبلغ دریافتی بابت فروش نفت را به شرکت نفت برنگردانده است. وزیر نفت ایران گفته است او بیش از 2.5 میلیارد دلار به آن وزارتخانه بدهکار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید