افزایش چشمگیر مرگ و میر بر اثر سرطان در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مطالعات جدید نشان می‌دهد در 25 سال گذشته میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در ایران دو برابر شده است. تنها در سال 2015 بیش از 50 هزار نفر در ایران بر اثر سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش تابناک، مطالعات جدیدی که توسط مؤسسه (Institute of Health Metrics and Evaluation) وابسته به دانشگاه واشنگتن و به وسیله گروهی از دانشمندان ایرانی انجام و در نشریه JAMA Oncology منتشر شده، نشان می‌دهد تعداد موارد مرگ ناشي از سرطان در ايران از سال 1990 تا 2015 تقريباً دو برابر شده است.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ایران که در پژوهش مذکور همکاری داشت، در مورد وضعیت سرطان در این کشور گفت: در سال 2015 در ایران، 385 هزار مرگ روی داده که 12.8 درصد آن (حدود 49 هزار مرگ در هر دو جنس زن و مرد) ناشي از مجموع سرطان‌ها بوده است. از کل تعداد موارد مرگ بر اثر سرطان، 18 هزار مرگ در زنان رخ داده و بقيه موارد معادل 31 هزار مرگ در مردان بوده است.

ملک‌زاده همچنین با بیان اینکه علل بروز سرطان در ایران در مناطق مختلف جغرافيايي متفاوت است افزود: در سطح ملی، شايعترين سرطان‌ها شامل پستان، پروستات، معده، لوسمی، روده بزرگ، مثانه، و حنجره بوده‌اند. شیوع سرطان دهانه رحم نیز که در سال 1990 پنجمين سرطان شايع در کشور بوده در سال 2015 به شدت کاهش پيدا کرده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد مرگبارترین سرطان های موجود در ایران افزود: مرگبارترین سرطان‌ها در ایران طی سال 2015 شامل سرطان‌های معده، ريه، لوسمی، مری، روده بزرگ، مغز و سيستم عصبي، پستان‌، پروستات‌، کبد و لوزالمعده هستند.

پیش از این دکتر کاوه جاسب فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان و رئیس سابق بیمارستان شفا، تنها مرکز درمان تخصصی سرطان در اهواز نسبت به افزایش چشمگیر آمار مراجعان جدید سرطان به این بیمارستان هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر جاسب گفته است: آمارها نشان می‌دهد که مراجعات جدید بیماران سرطانی بیمارستان شفا در سال‌های 75 تا 91 حدود 500 درصد افزایش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید