معاون رئیس جمهوری ایران: 9 درصد معتادان در ایران زن هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون رئیس جمهوری ايران در امور زنان و خانواده از افزایش آمار اعتیاد در میان زنان ایرانی ابراز نگرانی کرد و گفت: در حال حاضر 9 درصد معتادان زن هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شهیندخت مولاوردی در کنگره ملی مدیریت امور جوانان با اشاره به کاهش سن مصرف مواد مخدر در جامعه افزود: تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد سنتی به صنعتی و روانگردان ها به ویژه در میان دختران نگران‌کننده است.

مولارودی از افزایش میزان اعتیاد دختران از سال 91 به بعد خبر داد و افزود: میزان اعتیاد دختران از سال 85 تا 91 روبه کاهش بود، اما از این سال روند افزایشی به خود گرفته است و در حال حاضر 9 درصد معتادان زن هستند.

وی با بیان اینکه آمار آسیب‌های اجتماعی در کشور رو به افزایش است، ادامه داد: از سال 65 تا 90 نسبت زنان دارای همسر در کشور 10.5 درصد کاهش یافته است. او حاشیه نشینی را یکی دیگر از معضلات اجتماعی دانست و تاكید کرد: میزان قابل توجهی از مهاجران به حاشیه شهرها زنان و دختران هستند که در معرض آسیب قرار دارند.

روزنامه وقایع اتفاقیه تیرماه امسال از مولارودی نقل کرد: "آمار‌ها نشان می‌دهد شیوع مصرف مواد مخدر و نیز قرص‌های روانگردان در میان زنان و مردان و در رده‌های سنی بین 15 تا 65 سال است که ازاین‌میان 9 درصد جمعیت معتادان را زنان و 91 درصد را مردان تشکیل می‌دهند و با توجه به این آمارها، لزوم اجرای برنامه‌های مداخله‌ای در بحث پیشگیری از اعتیاد زنان به‌شدت حس می‌شود و باید نظارت جامع‌تری بر بحث اعتیاد انجام شود."

به گفته مولارودی هم‌اکنون براساس آمارهای رسمی از سوی دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر آماراعتیاد زنان در 10 سال اخیر 4 برابر شده است.

فرید براتی‌سده، مدیر کل سابق دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی با تأیید افزایش آماراعتیاد زنان گفته رشد آمار اعتیاد زنان ناگهانی نبوده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دورقمی شدن اعتیاد زنان در ایران، "زنانه شدن اعتیاد" را یکی از مسائل جدی جامعه ایران دانست و گفت: خط شیوع اعتیاد در زنان از 4 درصد در گذشته به 10 درصد رسیده است.

پیش از این رسول خضری نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس ایران، تعداد معتادان ایران در سال 1392 را حداقل 10 میلیون نفر اعلام کرده بود. احمد حاجبی، مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز مجموع معتادان را حدود 2 میلیون نفر برآورد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید