آتش نشانی ایران: مرگ 16 آتش‌نشان در حادثه پلاسکو قطعی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز شنبه 21 ژانویه 2017 به نقل از جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی این کشور اعلام کردند که در حادثه ساختمان پلاسکو دست کم مرگ 16 آتش‌نشان «قطعی» شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی پس از پیدا شدن پیکر سومین آتش‌نشان کشته شده در این حادثه اعلام کرده بود که تعداد افراد مفقود شده 25 نفر است. گروه‌های امداد و نجات همچنان مشغول آواربرداری هستند .

طبق این گزارش گروه‌های امداد و نجات که به صورت سه شیفته مشغول آواربرداری از محل وقوع حادثه هستند با مشکل حرارت بالای ناشی از سوختگی‌ها مواجه شده‌اند که کار عملیات را برای امدادگران سخت‌تر کرده است.

طبق این گزارش برخی مقام های ایرانی از جمله عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و سید حسین هاشمی استاندار این شهر در محل حادثه حاضر شده و از نزدیک روند فعالیت و تلاش‌های امدادگران را مشاهده کردند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در سومین روز پس از وقوع حادثه به محل وقوع فاجعه پلاسکو رفته تا از نزدیک تلاش‌ امدادگران را شاهد باشد. رحمانی‌فضلی وزیر کشور، علی ربیعی وزیر کار، قاضی‌زاده وزیر بهداشت، سید حسین هاشمی استاندار تهران، محمد نهاوندیان معاون رئیس‌جمهوری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران، رئیس‌جمهوری را همراهی می‌کنند. شهردار تهران در این دیدار درباره این حادثه و عملیات‌های امداد و نجاتی که تاکنون انجام شده توضیحاتی را به رئیس‌جمهوری ارائه کرد.

به دنبال هشدارهای مکرر درباره احتمال ریزش ساختمان‌های اطراف مجتمع پلاسکو که روز پنج‌شنبه گذشته فروریخت، دادستان تهران حکم تخلیه پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی مجاور پلاسکو را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز شنبه، دوم بهمن، دستور تخلیه پاساژ کویتی ها و ساختمان شمالی مجاور مجتمع پلاسکو را صادر کرد.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی، روز جمعه، اول بهمن‌ماه، گفته بود که پس از ریزش ساختمان پلاسکو، ترک‌های دیوارها در پاساژ کویتی ها «افزایش یافته و هر لحظه احتمال ریزش این ساختمان نیز وجود دارد».

در پی وقوع حادثه مرگبار ساختمان پلاسکو در مرکز تهران، برخی از مسئولان و رسانه ها درباره احتمال وقوع حوادث مشابه هشدار دادند. از جمله معصومه آباد، عضو شورای شهر تهران، روز جمعه گفت که سه هزار ساختمان در تهران «اخطاریه ایمنی» دریافت کرده اند.

در همین حال هیئت دولت ایران امروز شنبه را عزای عمومی اعلام کرده و حسن روحانی، رئیس جمهور، نیز در بازدید از محل این حادثه اعلام کرد که «امن‌سازی زندگی مردم بخشی از حقوق شهروندی» آنهاست و «باید در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد و این حادثه بسیار تلخ درسی برای آینده باشد».

از سوی دیگر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، نیز اعلام کرد که روز شنبه پرچم ایران در سفارتخانه‌ها و سرکنسول‌گری‌های جمهوری اسلامی، نیمه افراشته خواهد بود و دفتر یادبود قربانیان این حادثه نیز در مراکز دیپلماتیک ایران مفتوح خواهد شد.

وقوع حادثه پلاسکو انتقادهای زیادی را در مورد عملکرد شهرداری تهران به دنبال داشته و برخی از کابران شبکه‌های اجتماعی با نوشتن هشتگ‌هایی خواستار استعفای محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size