ویدیو.. لحظه فروریختن ساختمان 15 طبقه پلاسکو تهران در اثر آتش‌سوزی

آمار اولیه قربانیان به 30 کشته و 70 زخمی رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساختمان 15 طبقه‌ای پلاسکو واقع در چهار راه استانبول تهران که از صبح پنجششنبه 19 ژانویه دچار حریق شده بود، به طور کامل فرو ریخت. تلویزیون رسمی ایران، آمار اولیه کشته شدگان حادثه را 30 تن اعلام کرد. همچنین سخنگویان آتش نشانی ایران از افزایش شمار مصدومان به 70 تن خبر می‌دهند.

پیش از این پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس ایران اعلام کرد که تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو به بیش از 20 نفر رسیده است.

آتش نشانان در حال گریه برای رفقای خود که زیر آوار مانده‌اند

سرگرد علی اصغر شریفی رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با اعلام خبر وقوع آتش سوزی گسترده در ساختمان پلاسکو واقع در چهار راه استانبول پایتخت گفت: «از ساعتی پیش شعله های آتش و دود غلیظ ناشی از آتش سوزی از یکی از طبقات این ساختمان اداری تجاری مشاهده شد که بلافاصله نیروهای امدادی اعم از ماموران پلیس راهور، اورژانس و نجات گران آتش نشانی در محل حادثه حاضر شده و عملیات امدادرسانی را آغاز کرده اند».

پیش از فرو ریختن ساختمان

پیش از این جلال الدین ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از مهار حریق در ساختمان پلاسکو خبر داده بود و جزئیات عملیات بیش از 200 آتش نشان در این حادثه را تشریح کرده بود.

ملکی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در این باره گفت: «وقوع حادثه حریق در ساختمان پلاسکو در ساعت 7:59 صبح امروز به سامانه 125 اطلاع داده شد که به دنبال آن بلافاصله ستاد فرماندهی آتش نشانان چندین ایستگاه را به همراه تانکر آب، تشک نجات و بالابر به محل حادثه واقع در ساختمان پلاسکو در تقاطع خیابان‌های جمهوری اسلامی و فردوسی اعزام کرد».

ملکی با بیان اینکه آتش نشانان پس از دو دقیقه و دو ثانیه در محل حاضر شده و عملیات خود را آغاز کردند، گفت: «در مجموع 10 ایستگاه آتش نشانی به همراه 15۵ تانکر آب و سه دستگاه بالابر همراه با بیش از 200 آتش نشان، عملیات اطفای حریق در ساختمان پلاسکو را آغاز کرده و علاوه بر آن تعدادی از ایستگاه‌های آتش نشانی نیز در اطراف این ساختمان به حالت آماده باش درآمدند».

تلاش‌ها برای خاموش کردن آتش

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه به صورت چشمی حریق از طبقات هشتم و نهم این ساختمان آغاز شده و عمدتا در ضلع غربی و شمالی ساختمان نمایان بود، گفت: «تعدادی از کارگاه‌ها و فضاهای داخلی ساختمان پلاسکو کاملا شعله ور شده و شعله‌های آتش به طبقات فوقانی نیز سرایت کرده بود که آتش نشانان از چند جهت عملیات برای اطفای حریق را آغاز کرده و با اقدامات انجام شده خوشبختانه در حال حاضر شعله‌های آتش مهار شده و بیش از 90 درصد حریق به طور کامل اطفا شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size