23 شخصیت‌ آمریکایی در نامه‌ای به ترامپ خواستار بازنگری سیاست آمریکا نسبت به ایران شدند

تاکید امضاء کنندگان بر ضرورت تماس مستمر دولت ترامپ با اپوزیسیون ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک گروه 23 نفره از شخصیت‌های برجسته آمریکایی، از جمله مقامات ارشد مدنی و نظامی سابق آمریکا و فرمانداران، با ارسال نامه به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا، خواستار بازنگری وی در سیاست آمریکا نسبت به ایران شدند.

این شخصیت‌های برجسته نامه مفصلی به دولت آینده ترامپ ارائه کرده‌اند که در آن به شکست سیاست خارجی دولت آمریکا نسبت به دولت «بنیادگرای» ایران، کمبودهای برجام، و توصیه برای یک تغییر سیاست که شامل بازگشایی دیالوگ با اپوزیسیون رژیم بویژه "شورای ملی مقاومت ایران" نیز می‌شود، می پردازد. در این نامه آمده است:« رئیس جمهور اوباما ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته ای رهبران ایران را وادار خواهد ساخت که با ملاحظه بیشتر به منافع آمریکا عمل بکنند. اکنون روشن است که رهبران ایران هیچ علاقه‌ای به مقابله به مثل کردن گشایش از جانب آمریکا فراتر از مفاد برجام ندارند که دستاورد کلانی برایشان داشته است. با تعداد اعدام‌های بغایت بالا در داخل کشور، و جنگ افروزی مخرب سکتاریستی در حمایت از رژیم اسد در سوریه و شبه نظامیان دست نشانده در عراق، حاکمان ایران منافع استراتژیک، سیاست‌ها و اصول آمریکا و متحدان و دوستانمان در خاورمیانه را مورد هدف قرار داده است».

در بخش دیگری از نانه آمده است:«برای احیای نفوذ آمریکا و اعتبارش در جهان، ایالات متحده لازم است که یک بازبینی در سیاست مبتنی بر استانداردهای جهان شمول و اصولی که منعکس کننده آرمان‌های صلح و عدالت باشد بعمل آورد. سیاستی که نقضهای حقوق بشر در داخل ایران و اعمال خصمانه در منطقه را برجسته کرده و خواستار خاتمه دادن به آنها باشد حمایت گسترده جلب خواهد کرد و اهرم لازم علیه رفتار تهدید آمیز ایران ایجاد خواهد کرد».

در اسناد ضمیمه این نامه، نویسندگان آن نسبت به طرح 10 ماده‌ای برای آینده ایران که از مدت‌ها پیش از جانب مریم رجوی، رئیس «شورای ملی مقاومت ایران»، ارائه شده است ابراز حمایت می‌کنند. امضاء کنندگان میگویند این طرح در پی "مشروعیت سیاسی از طریق آرای عمومی، تضمین حقوق برای همه شهروندان و بویژه زنان و اقلیت‌ها، خاتمه دادن به زیاده روی‌های قوه قضاییه و برقراری حاکمیت قانون، خاتمه دادن به "کابوس دیکتاتوری بنیادگرایی اسلامی" از طریق جدایی مجدد بین دین از دولت، حمایت از حق مالکیت، ترویج فرصت‌های متساوی و حفاظت‌ها از محیط زیست، و بالاخره – و قطعا به اهمیت بقیه موارد – خواهان یک ایران بدون هسته ای، و سلاحهای کشتار جمعی" خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید