یکی از اعضای شورای نگهبان: ممکن است صلاحیت روحانی هم رد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نجات‌الله ابراهیمیان یکی از اعضای شورای نگهبان روز شنبه 14 ژانویه با تاکید بر اینکه از نظر حقوقی فرقی میان رئیس جمهور و دیگران نیست و ممکن است صلاحیت رئیس‌جمهور هم رد شود، گفته است که درباره رئیس‌جمهور فعلی هیچ بحثی در جلسات شورای نگهبان مطرح نشده است، تا بتوان درباره«رد» یا «قبول» او گمانه‌زنی کرد.

ابراهیمیان در مصاحبه با وب‌سایت تابناک، اعلام کرد، برای بررسی صلاحیت روسای جمهوری «همه چیز از اول شروع می‌شود» و شورای نگهبان براساس «رفتار ظاهری» و «اطلاعات پرونده» آنان تصمیم می‌گیرد.

این عضو شورای نگهبان گفت که اگر کسی «تخلفی دارد که باعث سلب صلاحیت او به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود قانونا فرقی نمی‌کند که قبلا رئیس‌جمهور بوده یا نبوده» است.

این عضو شورای نگهبان تاکید کرد، از نظر حقوقی هیچ فرقی میان رئیس جمهور و نمایندگان مجلس وجود ندارد و پیش از این بارها نمایندگان مجلس برای دوره‌های بعد رد صلاحیت شده‌اند.
گفتنی است که شورای نگهبان ایران که تحت سلطه نیروهای تندرو وابسته به خامنه ای است در دوره گذشته صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از شخصیت های برجسته نظام را رد شد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان درعین حال با تاکید بر اینکه حسن روحانی نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را اعلام نکرده، سخن گفتن درباره تایید صلاحیت او را بی‌موقع دانست.

پیش از ابراهیمیان عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز دو هفته پیش اعلام کرده بود که این شورا همواره صلاحیت روسای جمهور مستقر را نیز در دوره دوم نامزدی آنان بررسی می‌کند و هیچ تضمینی نیست که رئیس جمهور مستقر دوباره تایید صلاحیت شود.

حسن روحانی که به عنوان یکی از چهره های اعتدالگرا در ایران مطرح است بارها از سوی نیروهای تندرو مورد هجوم قرار گرفته است.

از سوی دیگر نیروهای اصلاح طلب ایران که پس از رویدادهای سال 2009 به کلی از صحنه سیاسی طرد و سرکوب شده اند در انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته از حسن روحانی حمایت کردند.برخی از شخصیت های اصلاح طلب پیروزی بلامنازع حسن روحانی بر جناح اصولگرا در انتخابات گذشته را نتیجه حمایت گسترده این طیف از وی می دانند.

مقامات نزدیک به حسن روحانی اما تاکنون به این اظهار نظرهای اعضای شورای نگهبان هیچگونه واکنشی نشان نداده‌اند.

پیشتر محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روحانی با اشاره به این که رئیس جمهوری کنونی ایران هنوز نامزدی خود را برای انتخابات اعلام نکرده احتمال رد صلاحیت او را پوچ و غیرمنطقی خوانده بود.

این بحث زمانی در ایران مطرح می شود که مدتی پیش برخی از ‌سایت‌های اصولگران از احتمال رد صلاحیت حسن روحانی یا یک دوره‌ای بودن ریاست جمهوری او سخن گفته بودند.

پیش از این برخی از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان از جمله مرتضی الویری، محمدرضا خاتمی وعلی شکوری راد اعلام کردند که نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری آینده فقط حسن روحانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید