عراقچی : مانعی برای اجرایی شدن برجام وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
16 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه 15 ژانویه در نشست خبری که به مناسبت نخستین سالگرد اجرایی شدن برجام برگزار شد،گفت که هیچ مانعی بر سر راه اجرایی شدن بر جام وجود ندارد.

معاون حقوقی وزارت خارجه ایران گفت:« برنامه هسته‌ای ایران از بین نرفته بلکه با توافق اتمی از برنامه‌ای ممنوعه به برنامه‌ای مشروع تبدیل شده است».

وی افزود: «شورای امنیت که زمانی خواستار توقف فعالیت هسته‌ای ایران می‌شد و خواستار تفتیش هواپیماها و کشتی‌های ایرانی شده و مانع از تحصیل ایرانیان در رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای می‌شد به دنیا اکنون می‌گوید با ایران همکاری کنید.»

معاون وزیر خارجه در این نشست مطبوعاتی تاکید کرد که اوضاع ایران در سه حوزه کلیدی انرژی، حمل و نقل و بانکی با برداشته شدن تحریم‌ها عادی شده است.

عراقچی شکسته شدن آنچه را که تصویر تهدید‌آمیز از ایران دانسن را دستاوردی مهم خواند.

به گزارش ایرنا، عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص تمدید قانون موسوم به آیسا و موضع ایران در کمیسیون مشترک اجرای برجام گفت:«: قانون آیسا معروف به قانون داماتو در سال 1996 به ادعای حمایت ایران از تروریسم، موضوع حقوق بشر و تلاش برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی علیه ایران وضع شده است و در آن مقطع هنوز بحران هسته ای ایران شروع نشده بود».

وی با بیان اینکه موضوع هسته ای ایران از سال 2006 حاد شد، اظهار داشت:« خیلی ها در آمریکا در زمان مذاکرات معتقد بودند آیسا تحریم هسته‌ای نیست و این موضوع از چالش های بزرگی بود که ما اعضای 1+5 را متقاعد کنیم که آیسا تحریم هسته ای است. چون یکی از دلایل وضع آن تلاش ایران برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی است و چون این دلیل در آیسا ذکر شده بنابراین تحریم هسته‌ای است».

وی افزود:« از کارهای بزرگی در جریان مذاکرات انجام شد این بود که آیسا بعنوان تحریم هسته ای شناسایی شد».

عراقچی خاطر نشان کرد :«ما این قانوان را بعنوان تحریم هسته‌ای جا انداختیم و رییس جمهوری آمریکا موظف شد این تحریم ها را بلااثر کند. بحث دیگری که با آمریکایی ها در جریان مذاکرات داشتیم این بود که با توجه به اینکه آیسا در آخر دسامبر 2016 به پایان می رسد، تمدید آن هم تحریم جدید بود و از نظر ما نقض برجام است.»

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت:« در برجام آمده است که آمریکا یا هر کسی دیگر حق ندارد تحریم های لغو شده را دوباره اعمال کند، ما در همان مقطع هم گفتیم که تمدید این قانون نقض برجام است».

عراقچی ادامه داد:« تمدید این قانون دست دولت نیست بلکه دست کنگره آمریکا است و سیاست هم این بود که چیزی به کنگره موکول نشود؛ با توجه به فضایی که در کنگره وجود دارد نباید اختیار را به آنها بدهید که در آنجا نتانیاهو حق وتو دارد. با این حال، تمدید قانون آیسا در اختیار کنگره است.

وی اضافه کرد: «ما به دنبال این اقدام موضع گیری کردیم و در مذاکراتی که در کمیسیون مشترک داشتیم و در ملاقات با هیات های اروپا و آمریکا تاکید کردیم که تمدید آیسا نقض برجام است؛ چون دوره آن در سال 2016 به پایان می رسد و تمدید آن در 2017 تحریم های جدید است و در این خصوص ما اختلاف تفسیری با هم داشتیم».

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد:« موضع ما همیشه این بوده و رسما هم توسط وزیر امور خارجه اعلام شده و وقتی هم این کار را انجام دادند همه در داخل کشور اعلام کردند که این اقدام نقض برجام است و یک وحدت نظری در کشور در این خصوص وجود داشت».

عراقچی با بیان اینکه در میان اعضای 1+5 در این خصوص وحدت نظر وجود ندارد، اظهار داشت:« آمریکا می گوید این اقدام نقض برجام نیست اما بقیه آن را نقض برجام می دانند، ادعای آمریکا این است که این قانون را اجرا نخواهند کرد و حتی اگر تمدید شود، اجرایی نخواهد شد کما اینکه جان کری دستور بلااثر کردن آن را صادر کرد».

به گفته عراقچی اتفاق نظری که وجود دارد این است که اگر آمریکا قانون آیسا را اجرا کند، برجام را نقض کرده است. در همین راستا هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیماتی برای مقابله با این تصمیم اتخاذ کرد و این ها در شکل دو نامه رییس جمهوری به آقای دکتر صالحی و آقای ظریف تبلور یافت.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: وزارت امور خارجه موظف شد با درخواست تشکیل کمیسیون مشترک، موضع سیاسی ایران مبنی بر اینکه تمدید آیسا نقض برجام است را ثبت کند که این اتفاق افتاد و در نشست کمیسیون هم نگرانی ایران جدی گرفته شد و هم اعضا تاکید کردند که اگر آیسا اجرایی شود، نقض فاحش برجام است.

عراقچی در بخش دیگری از مصاحبه گفت :«ما در برجام دو نقض داریم، نقض و نقض فاحش، هر نقضی منجر به از بین رفتن برجام نمی شود کما اینکه آژانش در آخرین گزارش خود در خصوص ذخائر آب سنگین ایران گفت که این ذخائر از 130 تن به 130 و 100 کیلو رسیده است که البته بلافاصله با فروش آب سنگین این مسئله جبران شد. این 100 کیلو نقض فاحش برجام به شمار نمی رود».

وی افزود: اینکه تمدید قانون آیسا و یا عدم اجرایی شدن که آثار عملی ندارد، نقض است یا نقض فاحش؛ هیات نظارت بر اجرای برجام تشخیص می دهد و در خصوص عکس العمل هم در آنجا تصمیم گیری می شود.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت:« فکر می کنم عکس العملی که در موضوع پیشران ها ارائه شد، اهمیت خاصی دارد که رسانه ها هم به اهمیت آن چندان نپرداختند و باید بحث پیشران ها روشن تر شود».

عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص موضع ایران در خصوص نقض برجام و برخی اظهار نظر ها در خصوص برگشت تحریم ها طبق بندهای 36 و 37 برجام اظهار داشت:« زمانی که برجام در مجلس بررسی می شد به طور مفصل توضیح دادیم».

عراقچی افزود: ساز و کار حل اختلاف در برجام به این شکل است که اگر کشوری شاکی باشد که یکی از اعضا به وظایف و تعهدات خود عمل نکرده ابتدا در نشست دو جانبه مورد بررسی قرار می دهند و بعد از آن کارگروه تحریم و فنی در این خصوص تصمیم گیری کرده و در نهایت کمیسیون مشترک به نتیجه می رسد و بعد از کمیسیون مشترک در سطح وزرا و بعد هم در شورای امنیت تصمیم گیری می شود.

وی ادامه داد: زمانی که مسئله ای به کمیسیون مشترک می رسد اگر کشور مربوطه نتیجه نگیرد اگر ما این کشور باشیم دیگر ادامه نمی دهیم و مسیر جدا می شود و ما به شورای امنیت نمی رویم و طرف مقابل به شورای امنیت می رود.

رئیس کمیته اجرای برجام اضافه کرد: طبق بند 36 اگر کشور شاکی راضی نشود، تعهدات خود را به صورت جزئی و یا کلی متوقف می کند و یا به شورا امنیت مراجعه می کند. ما قرار نیست در صورتی که شاکی باشیم به شورای امنیت شکایت کنیم، ما بر می گردیم و برنامه هسته ای و تعهدات خود را به صورت جزئی و کلی و به تشخیص هیات نظارت در اجرای برجام متوقف می کنیم.

عراقچی تاکید کرد: این هیات نظارت است که تصمیم می گیرد، چگونه عمل کند. بنابراین رفتن به شورای امنیت خارج از موضوع است و اتفاق نخواهد افتاد.

عراقچی در پاسخ به این سوال که گفته می شود ایران نمی تواند بیشتر از 100 کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشته باشد، آیا این نقض برجام نیست، گفت:« در این مسائل کمتر به منابع غربی اعتماد کنید، همانطور که توقع دارند به غربی ها اعتماد نکنیم. آمریکایی ها هر جا در طول مذاکرات عقب رفته اند، در یکی از نشریات خود رجزی خواندند که همین مبنای تصمیم گیری برای خیلی ها در داخل کشور شده است».

وی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب در طول مذاکرات که در چند ماه گذشته همکاران سازمان انرژی اتمی در مذاکرات 1+5 حل کردند، مسئله نحوه محاسبه 300 کیلو ذخائر اورانیوم غنی شده ایران است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد:« در طول اجرای این مساله با دو مشکل مواجه بودیم، یکی اینکه آژانس انرژی اتمی می گفت مقداری اورانیوم در لوله ها رسوب کرده که غنی شده است و در محاسبه اولیه آژانس موادی که به این لوله ها تزریق شده حدود 120 کیلوگرم رسوبات در لوله ها محاسبه شد که بعدا به 100 کیلوگرم اصلاح شد».

عراقچی خاطر نشان کرد:« در مذاکره با 1+5 توافق شد این 100 کیلوگرم جزء مواد غنی شده ایران نیست و این میزان از 300 کیلوگرم آزاد شد که فضای غنی سازی بزرگی برای ما باز شد.»

وی گفت: «موضوع دوم، سوخت هایی بود که از مواد غنی شده تبدیل به سوخت می شدند که بنا بود از میزان ذخائر خارج شود که این موضوع هم بعد از مذاکرات به توافق رسیدیم که صفحات سوخت با یک مشخصات ویژه پرتو دهی شده، جزء ذخائر 300 کیلو محاسبه نشود».

رئیس هیات مذاکره کننده در کمیسیون مشترک برجام در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چشم انداز برجام را با توجه به شرایط سیاسی آینده آمریکا چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: «برجام در بسیاری از ابعاد سیاسی، تحریم ها و هسته ای کار خود را انجام داده و گشایش هایی ایجاد شده است؛ البته اثر بخشی موضوع دیگری است».

عراقچی افزود:« این که آینده به چه شرایطی مواجه می شویم باید گفت در سیاست هیچ روزی روز آرامش نخواهد بود؛ چالش های مختلف یک روز به انتخابات ایران و روز دیگر به انتخابات آمریکا و موضع گیری کنگره و خصومت های رژیم صهیونیستی مربوط می شود».
وی تصریح کرد:« فکرمی کنم تا جمهوری اسلامی ایران هست و معتقد هستیم که باید همواره از مواضع و منافع ملی خود مقاومت کنیم، با این قبیل چالش ها مواجه خواهیم بود و باید برای مقابله با آن آماده باشیم».

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به اینکه در طول مذاکرات، تیم مذاکره کننده در مواجهه با برخی موانع، نامه نگاری هایی را صورت می داد، آیا در دولت جدید نیز برای رفع موانع این قبیل نامه نگاری ها اعتبار خواهد داشت؟ گفت: «بستگی دارد با چه مشکلی مواجه شویم، در حال حاضر اکثر مشکلات با نامه نگاری از طریق مذاکره فنی با 1+5 مشکلات برطرف شده است.»

عراقچی با ذکر مثالی خاطرنشان کرد: «در مسئله بدهی ایران در صورت بازگشت به تحریم، موضوعی مطرح شد که بسیاری از بانک های بزرگ و بنگاه های بیمه و خطوط اعتباری مذاکره داشتیم که اگر احیانا تحریم ها بازگردد از دید آن ها چه اتفاقی در خطوط اعتباری خواهد افتاد».

وی افزود: «دو سه هفته گذشته موضوع اوفک این بود که بدهی های ایران، هال شود که این کاملا نشدنی بود. اوفک معتقد بود که در این صورت بدهی های ایران می بایست بلافاصله پرداخت شود در حالی که ما معتقد بودیم این شدنی نیست و به همین اساس، مذاکرات حدود یکسال طول کشید که در نهایت اوفک قبول کرد اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بدهی های ایران طبق جدول زمانی خود انجام خواهد شد».

عراقچی اضافه کرد: «بر این اساس، مذاکرات جدید شروع شده و در ماه های آتی استفاده از این خطوط اعتبار، عملیاتی خواهد شد. البته به این بدان معنی نیست که فردی نگرانی سرنوشت تحریم ها نیست بلکه به نوعی ایجاد آرامش است برای افرادی که می خواهند با ایران فعالیت اقتصادی داشته باشند».

وی در پاسخ به اینکه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشته که نفتی که می فروشیم پولش به کشور باز نمی گردد و پول کارمندان وزارتخانه ها چمدانی منتقل می شود، گفت: در مورد وصول درآمدهای نفتی در حال حاضر این مبالغ قابل دسترسی است و با مذاکراتی که با مسئولان وزارت نفت صورت بگیرد، بر این موضوع اذعان دارند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد:« در خصوص انتقال چمدانی پول کارمندان سفارتخانه ها نیز اکثر سفارتخانه ها دریافتی های خود را از طریق بانکی عمل می کنند بخصوص کشورهای اروپایی؛ البته برخی کشورهای دور دست آمریکای لاتین چون با سیستم بانکی دلار عمل می کنند امکان تبادلات حواله وجود ندارد و این موضوع اولویت ما هم نبوده است. این مسائل جزء موانع برجامی نیست و مربوط به تحریم های اولیه آمریکا است».

عراقچی با بیان اینکه هر چه شرایط اقتصادی کشور به پیش می رود، ورود بانک های بزرگ برای انجام مبادلات اقتصادی نیز بیشتر خواهد شد، گفت:« وقتی شرکت های برندی مانند بویینگ و ایرباس با ایران کار می کنند یعنی به بازار کشورمان اعتماد دارند و امیدواریم در داخل کشور این اطمینان را از بین نبریم.»

وی تصریح کرد: وقتی به طرف های غربی می گوییم ایجاد فضای سازنده در برجام وظایف شماست؛ در داخل هم برای سرمایه گذاران و کسانی که کار اقتصادی می کنند باید فضا را باز کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تایید برجام اظهار داشت: یکی از شروط این نامه این بود که طرف های امریکایی ساختار برجام را به درستی انجام دهند و هر مسئله ای دربرجام قید شده در جایش قرار گیرد در غیر این صورت نقض برجام خواهد بود.

عراقچی خاطرنشان کرد:« حال در داخل این موضوع مرتب گفته می شود که ساختار برجام به چه صورت است، آیا پول نفت می آید؟ بنابراین خودتان را جای سرمایه گذاران خارجی و بانک قرار دهید، چه اتفاقی می افتد؟ همه باید کمک کنیم فضای روانی لازم برای کسانی که با ایران کار اقتصادی می کنند، مشابه گذشته فراهم شود.»

عراقچی در پایان گفت از همه گروه های مختلفی که در این عرصه دغدغه دارند می خواهم که انصاف را رعایت کنند و اگر هم رعایت نمی کنند واقعیت را بیان کنند و دروغ نگویند

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که در مخالفت با برجام مثلثی به وجود آمده که یک ضلع آن رژیم صهیونیستی و ضلع دیگر برخی کشورهای عربی و ضلع سوم آن برخی مخالفان داخلی هستند که منافع سیاسی مشخصی دارند، در این خصوص چه نظر دارید گفت: این مثلث را قبول ندارم چرا که ضلع سوم آن خود آمریکاست و لابی هایی که علیه ایران انجام می دهد.

عراقچی افزود: «در مورد مخالفین داخلی می توان گفت که در آن ها صداقت دیده می شود و دغدغه ای وجود دارد که ما مذاکره کنندگان باید پاسخگو باشیم تا دغدغه ها را رفع کنیم البته برخی دغدغه ها که وارد سیاست داخلی شده از دست ما خارج است و برخی گروه ها هم در رقابت و بازار سیاسی از این موضوعات استفاده می کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید