سازمان بین المللی کار: نرخ بی‌کاری سال 2017 در ایران 13 تا 17 درصد خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان بین المللی کار، در یک برآورد، میانگین نرخ بیکاری جهان را در سال 2017 را 5.8 درصد، پیش بینی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، برپایه این پیش بینی، ایران در سال جاری میلادی با نرخ بیکاری 17-13 درصد روبرو خواهد بود.

برپایه این گزارش، سازمان بین المللی کار روز جمعه 13 ژانویه اعلام کردکه با وجود افزایش بیکاری جهانی تا 5،8 درصد و کاهش رشد اقتصادی جهانی درسال 2017، کشورهایی چون ایران با یک نرخ بیکاری قابل توجهی مواجه خواهند بود.

در نمودار اینفوگرافیک ارائه شده توسط این سازمان، از ایران به عنوان کشوری نام برده شد که با یک نرخ تا 17 درصد بیکاری در این سال روبرو خواهد بود.

این گزارش می افزاید که در سال 2017، حدود 201 میلیون نفر بر جمعیت بیکار جهان اضافه خواهد شد این حالی است فقط چند کشور از جمله عراق، اردن، سودان، اسپانیا، صربستان، تونس و چند کشور جنوب آفریقا بیکاری بالای 17درصد را تجربه خواهند کرد.

مقیاس بیکاری در سازمان بین المللی کاری، شامل افرادی می شوند که در فقر متوسط به سر برده و با درآمد سرانه و یا مصرف روزانه ای کمتر از 3 دلار و 10 سنت (آمریکا) زندگی خود را می گذارنند.

این سازمان جمعیت بیکار محسوس سال 2017 را سه میلیارد و 400 میلیون برآورد کرد که 40 درصد از این تعداد یعنی 1 میلیارد و 400 میلیون نفر آنها در سطح آسیب پذیری بالایی قرار می گیرند.

این گزارش می افزاید که تا 2 میلیارد و 700 میلیون نفر دیگر در سال 2018 به این جمعیت بیکار امسال (2017) افزوده خواهد شد.

به گفته استون توبین، اقتصاد دادن ارشد سازمان بین المللی کار، در واقع از هر دو کارگر در کشورهای توسعه یافته یک نفر به همراه خانواده آنها به سطح آسیب پذی بالا خواهند رسید در حالی که این نرخ در کشورهای در حال توسعه چهار نفر از هر پنج نفر است، یعنی هرسال 11 میلیون نفر به آمار بیکاران جهان به ویژه در جنوب شرق آسیا و کشورهای زیر صحرای آفریقا افزوده می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید