با وجود تمدید تحریم‌های آمریکا، ایران توافق اتمی را اجرا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ایران تصمیم گرفت با تمدید تحریم‌ها از سوی آمریکا مقابله نکند و بعد از دیدار دیپلمات‌های ارشد ایران و روسیه در روز سه شنبه اعلام شد که این کشور توافق اتمی با قدرت‌های جهانی را اجرا خواهد کرد.

ایران ماه گذشته تهدید کرده بود اقدام سنای آمریکا در تمدید قانون تحریم‌‌های این کشور را تلافی خواهد کرد. ایران این قانون را مخالف توافق‌نامه‌ای می داند که با ۶ قدرت جهانی منعقد کرده است. براساس توافق اتمی، ایران متعهد می شود تا برنامه اتمی مناقشه‌برانگیز خود را محدود کند و در عوض تحریم‌های بین المللی علیه این کشور برداشته شود.

به گزارش رویترز، عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران، به خبرنگاران گفت: «ایران نگرانی خود را در باره تمدید تحریم‌ها اعلام کرده است. من فکر می‌کنم که کمیسیون مشترک نگرانی‌های ایران را بسیار جدی گرفته است».

در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد اینکه آیا ایران در مورد نقض توافق اتمی در کمیسیون مشترک اقامه دعوا خواهد کرد، عراقچی گفت «نه».

سنای آمریکا در دسامبر گذشته قانون تمدید تحریم‌های ایران به مدت ۱۰ سال را تصویب کرد، اما باراک اوباما، ریاست جمهوری آمریکا از امضای این قانون خودداری کرد. مقامات آمریکایی می گویند که تمدید تحریم‌ها مانع اجرای توافق اتمی نخواهد شد. اتحادیه اروپا تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران را لغو کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید