نظرسنجی انستیتویی آمریکایی: 65% ایرانیان از روند بهبودی روابط با کشورهای عربی ناراضی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در نتیجه سیاست‌های غلط منطقه‌ای و بین‌المللی و به ویژه به دلیل دخالت‌های فرقه‌گرایانه ایران در منطقه، چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری این کشور، نظام با بحران مشروعیت مواجه شده است.

شهروندان ایرانی که در نظرسنجی موسسه آمریکایی عربی شرکت کرده‌اند به وضوح از سیاست‌های ایران در منطقه و جهان اعلام نارضایتی کرده‌اند. این نارضایتی‌ها ناشی از ناامید شدن آنان از بهبودی اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور به ویژه پس از توافق هسته‌ای ایران و غرب بوده است.

شاخص نارضایتی عمومی در ایران در سال 2016 در حالی سقوط کرده است که در سال‌های 2014 و 2015 اعداد و ارقام نشان می‌داد این شاخص رو به بهبود است.

نتایج این نظرسنجی که موسسه آمریکایی عربی در مصاحبه با شهروندان ایرانی انجام داده، نشان می‌دهد، 65 درصد ایرانیان از روند بهبودی روابط این کشور با کشورهای عربی ناراضی هستند. 53 درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز مخالفت خود با حمایت ایران از هم‌پیمانانش در عراق، سوریه، لبنان و بحرین را اعلام کرده‌اند.

نتایج فاجعه‌بار جنگ سوریه و تاثیر آن بر منطقه و جهان و علی‌الخصوص تاثیرات مستقیم این جنگ بر شهروندان سوری، بر افکار عمومی ایران، به عنوان حامی اصلی رژیم بشار اسد، نیز تاثیر گذاشته و انزجار آنها را در پی داشته است. در حالی که در سال 2014، حدود 90 درصد ایرانیان موافق دخالت کشورشان در سوریه بوده‌اند، در پایان سال 2016 این عدد به 24% درصد رسیده است.

سیاست‌های مداخله‌جویانه ایران در سایر کشورهای منطقه نیز با اقبال ایرانیان مواجه نبوده و حامیان مداخله ایران در عراق از 87 درصد در سال 2014 به 47 درصد در سال 2016 و موافقان حضور ایران در لبنان نیز در دوره مشابه از 88 درصد به 43 درصد رسیده است.

شبه‌نظامیان حوثی که به همراه علی عبدالله صالح، رئیس جمهور مخلوع یمن، بر علیه دولت قانونی این کشور کودتا کرده و پایتخت را به اشغال خود در آورده‌اند، نیز از حمایت مالی، سیاسی و تسلیحاتی ایران برخوردارند. در حالی‌ که در سال 2014 نزدیک به 62 درصد شهروندان ایرانی موافق حمایت از حوثی‌ها و مداخله در یمن بوده‌اند، در انتهای 2016 ریزشی چشمگیر داشته و موافقان به 29 درصد رسیده‌اند.

با اعلام توافق هسته‌ای ایران و غرب انتظار می‌رفت تغییرات قابل توجهی در سیاست‌های ایران در رابطه با کشورهای غربی حاصل شده و گشایشی در اوضاع نابسامان کشور پدید آید. ایرانیان گمان می‌کردند، آنگونه که حسن روحانی در کمپین انتخاباتی وعده داده بود، علاوه بر سانتریفیوژهای ایران، چرخ زندگی مردم نیز بچرخد. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که شهروندان از این موضوع ناامید شده و از روند بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه و جهان ناراضی هستند.

در داخل کشور نیز، برخلاف انتظار آنها، اوضاع اقتصادی کشور بهبود نیافته و فرصت‌های شغلی کافی ایجاد نشده است. در زمینه دموکراسی و آزادی‌های فردی نیز اوضاع کشور به نسبت قبل بدتر شده است.

در همین‌باره روزنامه دنیای اقتصاد گزارش کرده است، در شاخص رفاه 2016 ایران از میان 149 کشور جهان رتبه 118 را کسب کرده است. رتبه ایران در گزارش 2015 شاخص رفاه 106 بوده است. زیرشاخص سرمایه اجتماعی که یکی از زیرشاخص‌های شاخص رفاه است، ایران از سال 2013 تا 2016 سقوطی 20 پله‌ای داشت.

سازمان عفو بین‌الملل درباره اوضاع ایران گفته است: شکنجه و بدرفتاری با زندانیان همچنان در ایران رواج دارد و مجازاتی برای این گونه رفتارها متصور نیست. زیرشاخص آزادی‌های فردی نشان می‌دهد که از سال 2007 تا کنون فشارها در زمینه مذهب هم از سوی جامعه و هم از سوی حکومت در ایران افزایش یافته و وضعیت آزادی مطبوعات بدتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید