محمد خاتمی، از ممنوع التصویر تا ممنوع التشییع

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با منع شدن خاتمی از حضور در مراسم تشییع جنازه هاشمی، ممنوع التشییع هن به ممنوعیت های او اضافه شد. پیش از این او ممنوع الخروج، ممنوع التصویر و ممنوع السخنرانی بود.

تصاویر منتشره از مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی نشان می دهد که محمد خاتمی در این مراسم حضور نداشته است.

پیش از این کانال تلگرام وبسایت خبری "آمدنیوز" گزارش کرده بود خاتمی از حضور در این مراسم منع شده است.

علیرغم ممنوعیت از حضور در تشییع جنازه هاشمی، به سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران اجازه داده شد برای وداع با رفسنجانی برای دقایق کوتاهی در حسینیه جماران حاضر شود.

پیش از این، خاتمی به دستور قوه قضائیه از حضور در مراسم تشییع خواهرش، فاطمه خاتمی که در یزد برگزار شد نیز منع شده بود.

در پی وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در ایران که منجر به کشته، زخمی و بسیاری از شهروندان و زندانی شدن طیف وسیعی از کنشگران و فعالان سیاسی نزدیک به محمد خاتمی شد، به دستور قوه قضائیه خاتمی ممنوع التصویر شد.

حسن روحانی درباره این موضوع گفته بود: "هیچ مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی نسبت به حضرت آقای خاتمی رییس جمهوری دوران هفتم و هشتم کشور ما وجود نداشته است. من از روز اول در شورای امنیت ملی عضویت داشتم، در آن مدت نماینده مقام معظم رهبری در شورا بوده‌ام و الان نیز رییس این شورا هستم، هیچ زمانی، در هیچ دوره‌ای مطرح نبوده و دبیرخانه نیز حق ندارد، به فرض هم اگر دبیرخانه چنین مصوبه ای داشته باشد، غیرقانونی است، البته من از آقای شمخانی پرسیدم گفت در دبیرخانه مصوبه‌ای در این زمینه نیست.این حرف ها به شوخی بیشتر شباهت دارد تا واقعیت."

محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه در واکنش به سخنان حسن روحانی درخصوص ممنوع التصویری خاتمی گفت: دستور دادستان تهران مبنی بر ممنوع التصویر بودن رئیس جمهور اسبق یک دستور قضایی است و حتی اگر مصوبه شورای امنیت ملی هم نبود این دستور براساس اختیارات دادستان است و این دستور کماکان بر قوت خودش باقی است و هرکس از آن تخطی کند تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید