نگرانى از انتقال زندانى سياسى على معزى به مكانى نامعلوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی علی معزی، زندانی سیاسی هوادار سازمان مجاهدین خلق را از زندان رجائیشهر کرج به مکان نامعلومی منتقل کرده اند. به گزارش نهادهای حقوق بشری، و خانواده اين زندانى بیم آن میرود که معزی شکنجه شده يا كشته شود.

هجرت معزی، دختر این زندانی سیاسی در تماس تلفنی با "العربیه.نت" گفت که خانوادهاش به شدت نگران سرنوشت پدرشان که از روز چهارشنبه ناپدید شده ، هستند. به گفته خانم معزی، مقامات امنيتى يا قضايى هیچ اطلاعی درباره دلیل بازداشت و مکان نگهداری او ارائه نکردهاند.

هجرت معزی افزود: پدرم برای اولین بار در سال 2008 و پس از پیوستن من و خواهرم به سازمان مجاهدین خلق دستگیر شد و سه سال در زندان ماند. در ژوئن 2011 بار دیگر دستگیر شد و بنا بود پس از پایان محکومیتش در دسامبر 2015 از زندان خارج شود لیکن نیروهای امنیتی با درست کردن یک پرونده جدید، او را برای یک سال دیگر در زندان نگاه داشتند.

به گمان هجرت معزی پدرش به دلیل مواضعی که از درون زندان اتخاذ کرده بود و به ویژه به دلیل نامهای که در محکومیت جنایات رژیم ایران در حلب و عموم سوريه و همچنین نامهای که در در محکومیت اعدامهاى دسته جمعى زندانیان سیاسی در دهه شصت و غيره نوشته بود، از سوی نیروهای امنیتی برای بازجویی برده شده است.

معزی در ادامه گفت: از همه سازمانهای حقوق بشر میخواهیم که صدای زندانیان سیاسی ستمدیده را به دیگران رسانده و براى توقف اعدامها و نقض آزادی بیان را به رژيم حاكم بر ايران فشار بياورند".

لازم به ذکر است که چند مقام پارلمانی اروپا و از جمله مجموعه "دوستان ایران آزاد" در پارلمان اروپا خواستار مشخص شدن سرنوشت علی معزی شدهاند. کمیته همبستگی آلمان برای ایران آزاد که مجموعهای از نمایندگان مجلس آلمان و مجالس محلی ایالات مختلف آن کشور است و همچنین کمیته کانادایی دوستان ایران دموکراتیک و کمیته استرالیایی حامیان دموکراسی در ایران در پیامهای جداگانهای خواستار آزادی فوری معزی شده و درباره جنایات وحشیانه رژیم ایران بر علیه زندانیان سیاسی هشدار دادند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در پاريس نيز در بيانيه اى، اعلام کرده بود که علی معزی، زندانی سیاسی روز چهارشنبه 4 ژانویه 2016 به مکانی نامشخص منتقل شده است. این دبیرخانه از همه نهادهای بینالمللی مرتبط با حقوق بشر و به ویژه کمیساریای عالی حقوق بشر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در ایران درخواست کرد، برای پیگیری فوری وضعیت این زندان سیاسی کاری کنند.

در این بیانیه آمده است که علی معزی، زندانی سیاسی و هوادار سازمان مجاهدین خلق در سالن 12 بند 4 زندان گوهردشت، صبح روز چهارشنبه به بهداری زندان فرا خوانده شد. او که با این موضوع مخالفت کرده و از رفتن سرباز زده بود، توسط افراد ناشناسی به مکان نامشخصی منتقل شد.

براساس بیانیه شورای ملی مقاومت، علی معزی از بیماریهای مختلفی رنج میبرود و بارها به شیوههای مختلف شکنجه شده و در سلولهای انفرادی زندانی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید