مطرح شدن احتمال "ترور بیولوژیکی" هاشمی رفسنجانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که رسانه‌های رسمی ایران دلیل مرگ هاشمی رفسنجانی را "سکته قلبی" اعلام کرده‌اند، رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان از احتمال ترور بیولوژیکی او خبر می‌دهند.

وبسایت خبری "آمدنیوز" نزدیک به اصلاح‌طلبان از احتمال ترور بیولوژیکی هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 خبر داده و گفته "با فقدان هاشمی رفسنجانی مقدمات برای اجرای سناریوی سپاه پیش از انتخابات فراهم گردید."، این وبسایت اما دلیلی دال بر این ادعا ارایه نکرده است.

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی ساعاتی پس از اعلان خبر درگذشت هاشمی، در توئیتر نوشت: "امشب عده‌ای سر آرام به بالین خواهند نهاد ولی بی‌خبر از فردا و پس‌ فردا".

این احتمالات در حالی مطرح می‌شود که حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و درمان ایران از کوتاهی در حفاظت از جان رفسنجانی خبر داده و اعلام کرد: "تیم پزشکی همراه ایشان نبوده، در حالی که همراه شخصیت‌ها باید تیم پزشکی حاضر باشد. تیم پزشکی زمانی هم که متوجه شدند، فرصت از دست رفته بود و شاید اگر بودند هم نمیتوانستند کاری کنند. اما اگر این گزارشی که به من داده شده درست باشد کوتاهی کردند."

وبسایت آفتا‌‌ب‌نیوز نیز خبر داد از اولین لحظات دچار شدن رفسنجانی به سکته قلبی، کم‌کاری پزشکی صورت گرفته است.

اما هیچ مرجع مستقلی این احتمالات را تایید نکرده است.

علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی سیاست‌مدار کهنه‌کار ایرانی، علیرغم اینکه در رساندن علی خامنه‌ای به رهبری ایران نقش اصلی را داشت، در سال‌های اخیر اختلافات شدیدی با او پیدا کرد. اوج این اختلافات زمانی بود که در ماه آوریل، خامنه‌ای رفسجانی را به دلیل انتشار توئیتی که در آن نوشته بود" دنیای فردا دنیای گفتمان‌ها است، نه دنیای موشک‌ها"، به خیانت متهم کرد.

در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، هاشمی رفسنجانی اولین کسی نیست که دلایل مرگ او در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و فرضیه ترور او مطرح می‌شود. پیش از او، مرگ احمد خمینی، فرزند بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز در هاله‌ای از شک و تردید فرو رفت.

در بازجویی‌های سعید امامی، معاون امنیتی وزیر اطلاعات وقت و متهم قتل‌های زنجیره‌ای، آمده‌ است که وی با اشاره به برخی انتقادات سید احمد خمینی به وضعیت موجود، گفته: "متأسفانه حاج احمد آقا به راه یک طرفه بدی وارد شده بود که برگشت نداشت. وقتی دستور حذف حاج احمد آقا را فلاحیان (وزیر وقت اطلاعات) به من ابلاغ کرد مضطرب شدم و حتی به تردید فرو رفتم. دو روز بعد همراه با فلاحیان به دیدار آیت‌الله مصباحی (یزدی) رفتیم، آقایان محسنی اژه‌ای و بادامچیان هم آنجا بودند، البته بعداً حاج آقا خوشوقت هم از بیت (رهبری) آمدند آنجا و نظر جمع بر این بود که نباید به کسانی که با ولی امر مسلمین خصومت می‌کنند، رحم کرد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید