امنیتی شدن جو تهران با درگذشت هاشمی.. تلویزیون رسمی او را نزدیک‌ترین یار خامنه‌ای نامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، به نظر می‌رسد اصولگرایان، حاکمیت و سازمان‌های امنیتی، قصد دارند با به کنترل در آوردن اوضاع، مانع از اغتشاش‌های احتمالی شوند.

پس از انتشار خبر درگذشت هاشمی رفسنجانی، در حالی که شمار زیادی از مردم به سمت بیمارستان شهدای تجریش محل درگذشت او و حسینیه جماران، مکانی که پیکر او به آن منتقل شد حرکت کردند، نیروهای گارد ضد شورش در خیابان‌های اصلی تهران مستقر شدند.

این در حالی است که بسیاری از مقام‌های سابق و کنونی ایران، به همراه خانواده هاشمی رفسجانی، به حسینیه جماران رفتند.

محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور، از جمله شخصیت‌هایی هستند که در حسینه جماران حاضر شدند.

تلویزیون رسمی ایران که در سال‌های اخیر، اخبار مرتبط با هاشمی رفسنجانی را عمدتا سانسور می‌کرد، بخش‌هایی از فیلم تلبیغاتی او را در انتخابات ریاست جمهوری پخش کرد. در بخش‌های مختلف خبری هم از هاشمی رفسنجانی با عنوان «یار نزدیک امام (خمینی) رهبری (خامنه‌ای) و نظام» یاد شد. در گوشه صفحات تلویزون ایران، نوار سیاه گذاشته شد و برنامه‌هایی درباره زندگی او پخش شد.

به نظر می‌رسد اکنون با درگذشت هاشمی رفسنجانی، مقام‌های نظام تصمیم گرفته‌اند خود را نزدیک‌ترین یاران او جلوه بدهند و مانع از بهره برداری اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان شوند.

نیروهای بسیجی که در سال‌های اخیر از عمده‌ترین مخالفان و منتقدان هاشمی رفسنجانی بودند و حتی فرزندان او را مورد حمله قرار می‌دادند، اکنون با حضور در خیابان‌های تهران به ویژه در نزدیکی حسینه جماران، شعار می‌دهند: «عزا عزا است امروز، روز عزا است امروز، خامنه‌ای رهبر صاحب عزا است امروز».

صحنه‌هایی از این شعارها را می‌توان در ویدیوی منتشره از ورود فائزه هاشمی رفسنجانی در محل نگهداری پیکر پدرش مشاهده کرد.

نزدیکان هاشمی رفسنجانی هم از حضور گسترده مسئولان امنیتی در حسینه جماران خبر می‌دهند و می‌گویند آن‌ها کنترل کامل اوضاع را در دست گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید