دیدار دادستان ایران با مراجع تقلید به منظور زمینه سازی برای بازداشت احمد منتظری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران برای شرکت در مراسم تودیع و معارفه دادستان قم، به این شهر سفر کرده است.

او در جریان سفر خود، با مراجع تقلید هم دیدار و گفت‌و‌گو کرده؛ گفت‌و‌گوهایی که به گفته برخی ناظران، با هدف زمینه سازی برای بازداشت احتمالی احمد منتظری فرزند آیت الله حسینعلی منتظری مرجع تقلید منتقد حکومت ایران صورت گرفته است.

دادگاه ویژه روحانیت احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری را به دلیل انتشار فایل صوتی «کمیته مرگ» به ۲۱ سال حبس تعزیری و سه سال خلع لباس روحانیت محکوم کرده است. قرار است حکم دادگاه تجدید نظر در این پرونده، یکشنبه ۷ ژانویه صادر شود.

خبرگزاری رسا وابسته به حوزه علمیه قم گزارش دادکه دادستان ایران پیش از دیدار با مراجع، با اشاره به انتشار فایل صوتیِ آیت‌الله منتظری درباره‌ اعدام‌های گسترده سال شصت‌وهفت شمسی، از برخورد با احمد منتظری خبر داده و تاکید کرده «باید حمایتِ مراجع و بزرگان را داشته باشیم که سکان‌دار حوزه علمیه قم هستند... در آینده با این جریان برخورد جدی خواهیم کرد و زمینه و بستر باید در حوزه فراهم شود».

ناصر مکارم شیرازی از مارجع تقلید قم که از حامیان حکومت ایران به شمار می‌آید، پس از دیدار با دادستان کل گفت: «باید بزرگ دید به ویژه هماهنگی که بین این‌ها و خارج وجود دارد... واقعا باید با این قضیه جدی برخورد کرد تا تکرار نشود، این ضربه به امام، نظام و انقلاب بود، این‌ها می‌خواهند اینگونه جسورانه آزاد باشند و این کار‌ها را بکنند».

پس از صدور حکم بدوی ۲۱ سال حبس برای احمد منتظری، دفتر آیت الله منتظری با صدور بیانیه‌ای دلیل این حکم راانتشار فایل صوتی سخنان این مرجع تقلید درباره اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ شمسی دانست.

دادگاه ویژه روحانیت، احمد منتظری را به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم کرده است.

وبسایت رسمی آیت اﻟله حسینعلی منتظری پیش‌تر، فایل صوتی سخنان او را درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ منتشر کرده بود.
بر پایه این سند آیت‌الله منتظری از اعدام‌های ۶۷ به عنوان «بزرگ‌ترین جنایت در جمهوری اسلامی» یاد کرده، که در آینده از آیت‌الله خمینی «چهره‌ای سفاک و خونخوار» ترسیم می‌کند.

در شرحی که همراه با فایل صوتی صحبت‌های آیت الله منتظری منتشر شده، آمده است که چون «دانستن حق مردم است»، این فایل منتشر می‌شود و پیش‌تر هم اسناد مکتوب مربوط به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ ارائه شده است: «آیت‌الله منتظری پس از اطلاع از این اعدام‌ها و در جهت توقف آن، علاوه بر نگارش دو نامه به آیت‌الله خمینی، در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ دیداری با آقایان نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) داشتند که شرح آن در پیوست شماره ۱۵۵ کتاب خاطرات آمده است. اینک فایل صوتی این دیدار با امانتدارى و بدون هیچ ویرایشی برای اولین بار منتشر مى‌گردد.»

اعدام‌های سال ۶۷ در پی انجام عملیات موسوم به فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق ایران و حمله اعضای این سازمان از خاک عراق به داخل ایران، صورت گرفت.

در پی عملیات شکست خورده فروغ جاویدان آیت اﻟله خمینی رهبر جمهوری اسلامی، به دستگاه قضایی دستور داد که هر زندانی سیاسی که بر موضع خود باقی است را اعدام کند. در پی این حکم، تنها طی دو ماه برای بسیاری از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر و اعدام شد.
بیشتر اعدام شدگان از میان اعضای زندانی سازمان مجاهدین خلق بوده و برخی از آنان از اعضای گروه‌های چپ نظیر چریک‌های فدایی خلق بودند. تعداد قربانیان این واقعه نزد مراجع مختلف متفاوت و بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر است.

در حالی که آیت‌الله منتظرش شمار اعدام شدگان را حدود ۳۸۰۰ تن برآورد کرده، اما سازمان مجاهدین خلق مدعی است ۳۰ هزار تن از اعضایش در سراسر ایران اعدام شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید