امتناع از عمل کردن بیمار در ایران به دلیل احتمال افغانی بودن او

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پزشکان بیمارستانی در ایران، از انجام یک عمل جراحی ضروری زنی بیمار، تنها به این دلیل که احتمال می‌رفت افغانی باشد، سرباز زدند.

روزنامه جهان صنعت گزارش کرده است که پزشکان بیمارستان «امام خمینی» تهران به دلیل «شائبه افغانستانی بودن بیمار ایرانی» از انجام عمل پیوند کلیه برای یک بیمار امتناع کرده‌اند.

جهان اقتصاد به نقل از برادرزاده این بیمار ۳۵ ساله درباره تابعیت این زن نوشته: «ما از هموطنان مرزنشین شما و اهل سیستان و بلوچستان هستیم و چند سالی می‌شود که در شهرستان گنبد در استان گلستان ساکنیم. پس از مدت‌ها درد و مشکل کبد زن عمویمان، ۱۰ روز پیش به همراه خانواده به تهران آمدیم تا بنا به گفته پزشکان، پیوند کبد را در این بیمارستان انجام دهیم. تمام آزمایشات و مراحل کافی در طول این ۱۰ روز انجام شد و وفق‌پذیری بدن بیمار ما با کبد اهدایی هم تایید شد. حالا امروز که قرار بود این عمل انجام شود، در لحظه آخر پزشک جراح از انجام این پیوند خودداری کرد و زن‌عمویمان را از اتاق عمل به بخش برگشت دادند. تنها دلیلش هم به گفته شخص پزشک، شناسنامه نداشتن بیمار بود و اینکه از نظر آن‌ها ما افغانستانی هستیم! در حالی که همگان می‌دانند که قوم ما از ایرانی‌های عشایر و مرزنشین هستند و این خانم هم حدود ۳۵ سال است که از سیستان‌و‌بلوچستان به گنبد آمده است.»

همسر بیمار مدارک و تاییدیه‌ای از پزشکی‌قانونی مبنی بر ایرانی بودن همسرش و همچنین مدارکی دال بر اینکه اجداد و نیاکانشان هم ایرانی هستند را ارائه کرده است. او علاوه بر داشتن گواهینامه رانندگی ایرانی گفته که در حال پیگیری پروسه دریافت شناسنامه ایرانی هستند. به دلیل مرزنشین بودن این اقوام، صدور شناسنامه برای آن‌ها به سختی انجام می‌شود و به دلیل زمانبر بودنش، بسیاری از آن‌ها بی‌خیال پیگیری آن می‌شوند.

پرستار بخش گوارش بیمارستان «امام خمینی» گفته است: «طبق قانون، پیوند اعضای شهروندان ایرانی با غیرایرانی‌ها امکان‌پذیر نیست».

خبرنگار روزنامه جهان اقتصاد این موضوع را «عین نژادپرستی» توصیف کرده است.

به گزارش روزنامه ایران، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با این استدلال که موضوع پیوند عضو «بازار ناسالمی را در کشور ایجاد کرده بود و بشدت نام کشورمان در خارج از ایران بد جلوه داده شده بود و تبعات بسیار زیادی نیز برای کشور به همراه داشت» اعلام کرده بود فقط در موارد استثنایی و با مجوز وزارت بهدشت انجام عمل پیوند به اتباع کشورهای بیگانه مجاز است.
با این حال پیش از این محمد کاظمینی، رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت به «همشهری آنلاین» گفته بود: «اتباع افغانستانی درصورتی که مقیم ایران باشند مشکلی برای انجام عمل پیوند ندارند».

وی افزود: «اتباع افغانستانی درصورتی که مقیم کشور باشند و به‌صورت قانونی به ایران سفر کرده باشند مشکلی برای پیوند عضو نخواهند داشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید