سقوط هشت پله‌ای در دو سال گذشته.. افزایش نرخ بیکاری در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صندوق جهانی پول اعلام کرده، با ادامه روند صعودی نرخ بیکاری در ایران در ۲ سال گذشته، این کشور ۸ پله در رده‌بندی بی‌کار‌ترین کشورهای جهان صندوق بین‌المللی پول، سقوط کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، بر اساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، نرخ بیکاری در ایران، که در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۶. ۱۰ درصد بوده است در سال ۲۰۱۵ به ۸. ۱۰ درصد و در سال ۲۰۱۶ به ۲۸. ۱۱ درصد افزایش یافته است.

در مقایسه با سایر کشور‌ها نیز وضعیت اشتغال در ایران بد‌تر شده و این کشور طی دو سال، ۸ پله در رده بندی بی‌کار‌ترین کشورهای جهان بالا رفته است.

در سال ۲۰۱۴ ایران در رده‌بندی بی‌کاری کشورهای جهان، در رتبه ۳۱ قرار داشته اما در سال ۲۰۱۵ در جایگاه ۲۵ و طی سال ۲۰۱۶ در جایگاه ۲۳ قرار گرفته است. بر این اساس در سال ۲۰۱۶ تنها ۲۲ کشور در جهان از نظر اشتغال وضعیت بدتری نسبت به ایران داشت‌ند که عبارتند از آفریقای جنوبی، مقدونیه، بوسنی و هرزگووین، یونان، سودان، اسپانیا، صربستان، ونزوئلا، ارمنستان، آلبانی، کرواسی، باهاماس، تونس، قبرس، جامائیکا، مصر، سائوتومه، نیجریه، پورتوریکو، سورینام، بلز و ایتالیا.

در رده‌بندی صندوق جهانی پول، کشورهای ترکیه با بیکاری ۱۷. ۱۰ درصدی، مراکش با بیکاری ۱۵. ۱۰ درصدی، ساحل عاج با بیکاری ۹ درصدی، سن مارینو با بیکاری ۳۳. ۷ درصدی، شیلی با بیکاری ۶. ۷ درصدی، پرو با بیکاری ۶ درصدی، سریلانکا با بیکاری ۰۵. ۴ درصدی و ترینیداد و توباگو با بیکاری ۴ درصدی، نرخ بیکاری کمتری نسبت به ایران داشتند.

با این حال، «نسیم‌آنلاین» به نقل از روابط عمومی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری بهار ۱۳۹۵ شمسی در ایران را ۲. ۱۲ درصد اعلام کرده بود.

براساس گزارشی که «باشگاه خبرنگاران جوان» وابسته به صدا و سیماری رسمی ایران به نقل از مرکز آمار اعلام کرده، نرخ بی‌کاری در میان زنان ایرانی، دو برابر مردان است. در این گزارش آمده، نرخ بی‌کاری جمعیت فعال ایران در تابستان سال جاری ۱۲.۷ درصد محاسبه‌شده است. نرخ بی‌کاری مردان در تابستان سال جاری ۱۰.۴ درصد و برای زنان ۲۱.۸ درصد گزارش‌شده است.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در نواحی روستایی ۷.۹ درصد و در شهر‌ها ۱۴.۴ است. بالا‌ترین نرخ بیکاری مربوط به گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ است.

براساس گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری این گروه سنی ۳۱.۹ درصد است. در همین گروه سنی نرخ بی‌کاری مردان ۲۶.۶ درصد و نرخ بیکاری زنان ۵۰.۶ درصد محاسبه‌شده است.

شاخص نرخ بی‌کاری در تابستان سال ۹۵ شمسی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۱.۸ درصد افزایش‌یافته است. این افزایش در نرخ بی‌کاری نقاط شهری ۲. ۲ درصد و در نقاط روستایی ۰.۶ درصد افزایش‌یافته است.

نرخ بیکاری مردان ۹۶. ۰ درصد رشد یافته است و نرخ بیکاری زنان ۰. ۲ درصد بیشتر شده است.

جمعیت فعال در ایران به افراد بالای ۱۰ سال گفته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید