مرتضی مرادپور زندانی سیاسی ، در پی پایان اعتصاب غذا، آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سایت‌های حقوق بشری گزارش دادند که مرتضی مرادپور فعال سیاسی ترک آزبایجان ایران پس از پایان اعتصاب غذای شصت و پنج روزه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

خبرگزاری هرانا گزارش داد که مرتضی مرادپور که در زندان مرکزی تبریز زندانی بود روز گذشته به شصت و پنجمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد و از زندان آزاد شد.

بر اساس این گزارش مرادپور پس از آزادی به دلیل ضعف جسمانی و مشکلات پزشکی ناشی از اعتصاب غذای طولانی به مرکز درمانی منتقل شد.

گقتنی است که مرتضی مرادپور پس از شرکت در «همایش پیاده روی ائل گولی تبریز» در خرداد ماه 88 تحت تعقیب قرار گرفت و سه روز بعد در خوابگاه دانشجویی، توسط مأمورین اطلاعات بازداشت شد.

اين در حالی است که این همایش با مجوز رسمی دولت برگزار شد و جنبه تفریحی و ورزشی داشت، اما در این همایش برخی فعالین ملی شعارهایی در حمایت از حق تحصیل به زبان مادری، همچنین در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه سر دادند که منجر به بازداشت چندین تن از آنها، از جمله مرادپور شد.

مرادپور از صبح چهارم آبان 95 در اعتراض به عدم اجرای ماده 134 (تجمیع مجازات) با نوشتن نامه‌ای خطاب به ریاست دادگستری استان آذربایجان شرقی ضمن اعتراض به روند غیرقانونی دادرسی و اجرای حکم دادگاه، تا رسیدگی مسئولین به موارد اعتراضی، وارد اعتصاب غذا شده بود.

بر اساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی، فرد محکوم مجموع دوره‌های حبس را نمی‌گذراند بلکه از بین چندین مجازات، تنها اشد مجازات در نظر گرفته شده برای وی به اجرایی گذاشته می‌شود.

این در حالی است که اعتصاب غذای چند زندانی سیاسی دیگر هم‌چنان ادامه دارد و آرش صادقی 67 روز، علی شریعتی 60 روز، سعید شیرزاد 23 روز و نزار زکا 22 روز دست به اعتصاب غذا زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید