جمعی از فعالین مدنی ایرانى «جنایات‌های جمهورى اسلامى در سوریه» را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعى از فعالان مدنى ایرانى عضو کمپین #براى_سوریه با امضاى بیانیه اى بامحکومیت آن‌چه مداخله نظامى حکومت کشورشان در سوریه نامیدند، از مردم این کشور بابت «فجایع انسانى» پوزش خواستند

در متن این بیانیه آمده: «ما امضاکنندگان این نامه بابت آلام و زخم‌های چندساله مردم مظلوم سوریه شرمنده‌ایم».

امضا کنندگان این بیانیه ادامه داده‌اند: «اکنون که چندسالی است تمام دولت‌های توسعه طلب دنیا، کم و بیش و از شرق و غرب، به مردم بی‌پناه سوریه هجوم آورده‌اند، بر خود واجب می‌دانیم تا از سهمی که دولت ما در استمرار این جنگ تحمیلی به مردم سوریه داشته است تبری بجوییم».

به گفته این فعالان «مردم ایران هرگز نقشی در تعیین سیاست‌های حکومت ایران در قبال سوریه نداشته و ندارند».

امضاکنندگان این متن در پایان نوشته‌اند که «مواضع رسمی دولت ایران را به عنوان بخشی از این ظلم بزرگ جهانی بشدت محکوم و با صدای بلند از مردم دردمند سوریه عذرخواهی می‌کنند»

گفتنى است فعالان کمپین Sorry Syria در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ با آغاز این کمپین مخالفتشان را با کمک‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی به بشار اسد با اعلام کردند.

این گروه از فعالان که غالبا از اصلاح طلبان یا فعالان جنبش سبز یا افراد مستقل بوده در بیانیه خود آن‌چه «مداخلات مخرب» و «نقش‌آفرینی مجرمانه‌» حکومت ایران در بحران سوریه خوانده‌اند، را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: «دیدگاه‌های متنوعی پیرامون شناسایی عوامل مقصر در فاجعه تکان‌دهنده سوریه وجود دارد. اما به شکلی مستند می‌توان نشان داد که بشار اسد، دیکتاتور بی‌رحم و قسی‌القلب سوریه و متحدان کم‌شمار خارجی‌اش، از جمله جمهوری اسلامی ایران، عوامل اصلی این فاجعه‌ جان‌خراشند».

این کمپین از حکومت ایران خواسته‌ بود «حمایت از بشار اسد را براى پایان دادان به بحران سوریه متوقف سازد وکمک‌های مالی، نظامی و امنیتی به حکومت سوریه را قطع کند و اجازه دهد یک دولت انتقالی بدون بشار اسد شکل گیرد».

امضاکنندگان این بیانیه مسوولیت اصلی خود در قبال بحران سوریه را «ابراز مخالفت با مداخلات مخرب حکومت ایران و به‌ خصوص نیروی قدس سپاه پاسداران در این بحران» دانسته‌ و نوشته بودند: «این کمپین، پیامد‌های مضرِ تاثیرگذاریِ جمهوری اسلامی بر زندگی مردم سوریه، ثبات منطقه، و در نتیجه منافع ملی درازمدت ایران را برجسته می‌سازد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size