افشای اعترافات محرمانه وزیر امور خارجه ایران: اعتراف می‌کنم اشتباه کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس فاش کرد که محمد جواد ظریف با حضور در جلسه محرمانه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به اشتباهات خود در مذاکرات هسته‌ای با غرب اعتراف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به خبرنگاران گفت: «محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی مورخ ۲۸/۹/۹۵ حاضر شده و درباره موضوع برجام صحبت کرد».

به گفته قدوسی، ظریف در این جلسه، با گفتن «من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم» و «این اشتباه بزرگی بوده که من کرده‌ام» پاسخ اعضای کمیسیون را داد.

قدوسی با اشاره به قدم‌زدن‌های ظریف و کری در ژنو و در حین مذاکرات هسته‌ای، از ظریف نقل کرد: «به جان کری بعد از نقض اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت گفتم: شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.»

ظریف پیش از این و درباره قدم زدن با جان کری گفته بود: «وزیر خارجه آمریکا به من گفت اگر ناراحتی می‌توانی برگردی که من به او پاسخ منفی دادم. این قدم زدن نه به معنای رفاقت است نه به معنای صمیمیت.»

جواد کریمی قدوسی، در ادامه از اعتراف وزیر امور خارجه ایران در زمینه اعتماد به جان کری پرده برداشت و از او نقل کرد: «من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم»، «به حرف کری اعتماد کردم.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بدون توضیح این نکته که چه کسی محمد جواد ظریف را به مسیر دیگری هدایت کرده و استراتژی‌های دیگری به او دیکته کرده، گفت که ظریف ضمن اعتراف درباره اشتباه به «اعتماد به جان کری» و تاکید بر اینکه «ما با صحبت و قول آقای کری اظهار نظر کردیم» گفته است: «اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم.»

وزیر امور خارجه ایران در جلسه مذکور گفته است: «می‌پذیرم اشتباه کردم.» و «مسئولیت آن را می‌پذیرم.»

علیرضا رحیمی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس انتشار اظهارات منتسب به وزارت امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت را غیرمسئولانه، غیراخلاقی و کذب محض عنوان کرد.

او با اشاره به درخواست ظریف درباره ضرورت فاش نشدن محتوای جلسه مذکور گفت: «علیرغم اینکه این جلسه جزو جلسات منظم بود اما کاملاً محرمانه بود و آقای دکتر ظریف تأکید داشت مطالبی که مطرح می‌کنم برای آگاهی بخشی اعضای کمیسیون است.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه 15 دسامبر، اجازه تمدید تحریم های 10 ساله علیه ایران را داد اما در اقدامی بی سابقه، از امضای این قانون که اجرایی خواهد شد، سر باز زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفیر آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «تمدید تحریم های ایران بدون امضای رئیس جمهوری، به قانون تبدیل می شود».

باراک اوباما پیشتر تاکید کرده بود که مصوبه جدید کنگره برای تمدید تحریم های ایران، بر توافق هسته ای تاثیری نخواهد گذاشت زیرا کاخ سفید به تعلیق تمام تحریم های غیر مرتبط با برنامه هسته ای، ادامه خواهد داد.

پنجشنبه اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر با رای موافق 99 سناتور، تصویب کرد.
پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید