آمر حمله به سفارت سعودى: هجوم با «چراغ سبز دولت و نظام» انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع نزديک به «جنبش سبز» در ايران فایل صوتی جديدى، حاوى مكالمات «حسن کردمیهن» آمر و سازماندهی‌کننده حمله به سفارت سعودى در تهران، منتشر كرده‌اند كه نشان مى‌دهد او طبق آنچه در يكى از مكالمات تلفنى‌اش نیز گفته، تشويق و هدايت حمله به سفارت و آتش زدن، غارت اموال و اسناد سفارت را با «چراغ سبز دولت و نظام» انجاد داده و همراهى نيروى انتظامى و عدم مقابله با مهاجمان هم به همين دليل بوده است.

در فايل صوتى منتشر شده در كانال تلگرامى سايت «آمد نيوز» منتشر شده، كردميهن خطاب به اعضاى «مؤسسه نور معرفت» كه يک «گروه فشار» متشكل از تعدادى از بسيجيان تندرو است، مى‌گويد كه مدارک سفارت را در مقابل پول براى او بياورند و ساختمان سفارت را آتش بزنند.

او از مهاجمان مى‌خواهد كه پيغام‌هايش را بعد از مطالعه پاک کنند و هيچ كدام از پيغام‌هاى مكتوب و صوتى را جايى منتشر نكنند. سپس از آنان مى‌خواهد تا چند روزی با خودروهایشان تردد نکنند زيرا ممكن است پلاک هايشان برداشته شود.

آمر حمله به سفارت سعودى در تهران، موضوع را «حیثیت اسلام و مسلمین» عنوان كرده و در فايل صوتى مى‌گويد: «من دارم به عنوان حسن کردمیهن عرض می کنم اگر به خاطر این موضوع کشته بشم، زندان برم، واقعا علاقه‌مندم».

كانال تلگرامى سايت «آمد نيوز» در گزارش خود تاكيد كرده كه «سردار محمدباقر قالیباف شهردار تهران، به عنوان بزرگترین حامی حمله به سفارت عربستان سعودی پشت پرده جریان تجهیز این نیروها برای حمله به سفارت عربستان قرار دارد».

در این فایل صوتی که از مجموع چندین فایل صوتی در «تلگرام» به دست آمده و با ادیت به هم چسبیده شده، «حسن کردمیهن» مسئولین کشور را همراه با معترضین توصیف کرده و گفته که چراغ سبز توسط دولت و نیروی انتظامی داده شده است و بارها عنوان می‌کند که «اسناد سفارت عربستان» را خریداری می‌کند و از مهاجمان می‌خواهد که ساختمان سفارت را به آتش بکشند.

گفتنى است كردميهن كه يک روحانی بسیار با نفوذ هیات‌های بسیجی و مدیر چند مجموعه «فرهنگی» اصولگرا بوده، در ابتدا توسط دادگاه ویژه روحانیت به اتهام هدايت هجوم به سفارت سعودى بازجويى شد، اما هرگز بازداشت يا توقيف نشد.

19 نوامبر گذشته، وکیل مدافع برخى متهمان پرونده اشغال سفارت پادشاهى عربى سعودى در تهران گفته بود که در بخش تخریب سفارت چون پرونده فاقد شاکی بود، این پرونده به بخش دادسرا بازگردانده شد. اين مساله در حالى صورت گرفته كه در ابتداى ما نوامبر، دادگاه كاركنان دولت در تهران، مهاجمان را از تخريب و آتش زدن سفارت تبرئه كرد.

محاكمات متهمان حمله به سفارت سعودى در تهران در ابتداى سال جارى ميلادی در حالى انجام شد که همه متهمان كه غالبا از اعضاى بسيج و سپاه بودند نقش خود را در ورود به ساختمان سفارت و تخريب محتویاتش و آتش زدن آن رد كرده‌اند.

قبلا ، کردمیهن در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس‌جمهور ايران، كه در رسانه‌هاى داخل این کشور منتشر شد، ضمن اشاره به جزئیات مکالمات خود در شب حادثه با مهاجمان، دولت را به همرامى با حمله به سفارت متهم كرد و گفت: «اگر حسن روحانی نمی‌خواست؛ از چند کیلومتری به سفارت نمی‌شد نزدیک شد».

عليرغم محكوميت‌هاى گسترده عربى، اسلامى و بین‌المللی تهران، هنوز مقامات ایران به اشکال مختلف تلاش مى‌كنند از زیر بار مسئولیت قانونى خود در قبال تعدی به سفارت پادشاهی سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد شانه خالی کرده، آن را به عوامل خودسر نسبت داده تا از محاكمه عاملان اصلی خوددارى كنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size