دلار بالاترین رکورد دو سال اخیر خود را در بازار آزاد ایران ثبت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نرخ دلار در ایران با رسیدن به قیمت 3954 تومان به بالاترین رکورد در دو سال اخیر رسید.

در همین بازه زمانی، قیمت یورو در ایران 60 تومان افزایش قیمت داشت و پوند انگلیس با نوسان 35 تومانی همراه شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در ادامه نوسانات بازار ارز در ایران و در میان ارزهای مختلف در بازار آزاد، دلار آمریکا در ادامه روند صعودی خود در آخرین روز هفته گذشته از 3950 تومان عبور کرد و به نرخ 4000 تومان نزدیک شد.

قیمت دلار از حدود یک ماه گذشته روند صعوی آغاز کرد و در نیمه اول آذر ماه، از نرخ 3800 تومان و بعد هم از نرخ 3900 تومان عبور کرد تا بیشترین میزان افزایش قیمت را در سال جاری تجربه کرده باشد.

اما نیمه دوم آذر از نوسانات دلار کاسته شد و قیت این ارز در حدود مرز 3900 تومان به ثبات نسبی رسید. اما بار دیگر هفته گذشته با روند صعودی مواجه شد و با عبور از نرخ 3960 تومان رکورد جدید در حداقل دو سال گذشته را ثبت کرد.

دلار آمریکا در اوایل هفته گذشته با قیمت 3900 تومان در بازار آزاد ایرانعرضه شد، در ادامه هفته به 3919 تومان رسید و در نهایت در روز پنجشنبه 25 آذر، 3954 تومان فروخته شد تا در مجموع دلار در هفته گذشته ۵۴ تومان با افزایش قیمت مواجه شود.

هنوز دلایلی روشن درباره روند رو به افزایش قیمت دلار در ایران اعلام نشده است. با وجود این که قیمت جهانی دلار به ویژه پس از افزایش نرخ سود بانکی در آمریکا، روندی صعودی یافت، اما با توجه به این که این روند در ایران سرعت بیشتری دارد، برخی تحلیلگران پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دلیل این پدیده می دانند؛ زیرا نگرانی هایی از اعمال تحریم های جدید علیه ایران توسط ترامپ و جمهوری خواهان مطرح شده است به ویژه این که اخیرا لایحه تحریم های غیر هسته ای علیه ایران در کنگره آمریکا مطرخ شده است.

در میان سایر ارزها، یورو نیز مانند دلار با روند صعودی مواجه شد و در مجموع بیش از ۶۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد. این نوع ارز در ابتدای هفته گذشته 4243 تومان در بازار قیمت داشت. در اواسط هفته به 4279 تومان رسید و در آخرین روز هفته نیز از مرز 4300 تومان گذشت و روی نرخ 4305 تومان ایستاد.

پوند انگلستان نیز در همین بازه زمانی با حدود ۳۵ تومان نوسان قیمت همراه شد. پوند در اوایل هفته گذشته با نرخ 4918 تومان در بازار آزاد مشاهده شد، در ادامه هفته با حرکت صعودی به 4960 تومان رسید و در آخرین روز معکوس شد و با نرخ 4933 تومان به حرکت خود پایان داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید