ایران تهدید به بازگشت «غافلگیر کننده» به فعالیت‌های هسته‌ای کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جمهوری اسلامی ایران تهدید به بازگشت «غافلگیر کننده» به فعالیت های هسته ای خود کرد.

خبرگزاری تسنیم نزیک به نهادهای امنیتی ایران، شنبه 17 دسامبر، این تهدید را که از سوی علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده، بازتاب داد.

بنا بر این گزارش، صالحی در سخنان خود از عملکرد آمریکا در اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای، انتقاد کرد.

او در پاسخ به این سوال که مدت زمان مورد نیزا برای بازگشت پذیری فعالیت های هسته ای ایران چقدر است؟ گفت: «نمی توانم واضح و علنی این را بگویم، اما پل پشست سرمان خراب نیست».

وی افزوده که «الان به وضوح می‌بینیم که آمریکا یک دبه نه، بلکه دبه‌های زیادی درآورده است».

او ادامه داد که وایران در عرصه بین‌المللی برای بیان مواضع خود رو دربایستی ندارد.

صالحی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ های جدید آمریکا باعث کندی بحث هسته‌ ای نمی‌شود؟ گفت: «در بعد فنی ما الان کار خودمان را انجام می‌دهیم».

او در عین حال گفت: «در تحریم ما الان مشکل پیدا کرده‌ایم، در بحث‌ های بانکی و در قاعده‌ ای که آن ‌ها (غربی ها) متعهد شده بودند تا به امروز ۷۰ درصد عملیاتی شده است».

این تازه ترین اظهارات یک مقام مسئول ایرانی است که غرب و به ویژه آمریکا را به پایبند نبودن به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای متهم می کند

بیشتیرین انتقادات کنونی مقام های ایرانی به آمریکا به خاطر تمدید تحریم های تهران به مدت 10 سال است؛ تحریم هایی که پیش از تحریم های هسته ای وضع شده بود.

اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در حرکتی نمادین، این قانون را امضا نکرد اما اجازه اجرای آن را داد.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

هفته گذشته حسن روحانى رئيس جمهورى ايران با متهم كردن امريكا به «اهمال، تعلل و نقض برجام (توافق هسته اى)» دستور داد كشتى هاى ايران به «پیشران هسته‌ای» مجهز شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید