تحریم‌های «غیر هسته‌ای» آمریکا علیه ایران در راه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان مجلس سنا در کنگره آمریکا طرحى جديد براى طرح تحريم هاى تازه عليه ايران به دليل «ادامه حمایت تهران از تروریسم، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی» ارائه داده اند.

طرح «تحریم‌های غیرهسته‌ای ۲۰۱۶» با معرفی سپاه پاسداران ايران به عنوان «تهدید امنیت ملی» علیه آمریکا و متحدان این کشور، اعمال فشار بر آن را سیاستی دانسته که بایستی از طرف واشنگتن دنبال شود.

خبرگزاری فارس نزديک به سپاه پاسداران ایران، گزارش داده مارکو روبیو نماینده مجلس سنای آمریکا طرحی را ارائه داده که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، تحریم‌های جدیدی علیه ایران به علت «حمایت اين کشور از تروریسم، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی» اعمال می‌کند.

این طرح، موسوم به «تحریم‌های غیرهسته‌ای ۲۰۱۶»، روز ۷ دسامبر مطرح و به کمیته‌‌های بانکداری، مسکن و امور شهری ارائه شده است.

روبیو در بخش «یافته‌ها» در این طرح، با استناد به اظهارات مقام‌های مختلف دولت فعلی آمریکا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران استدلال کرده که وضع تحریم به بهانه‌های «تروریسم»، حقوق بشر و مسائل موشکی ناقض توافق هسته‌ای حاصل‌شده میان ایران و گروه ۱+۵ (برجام) نیست.

این طرح، رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند ظرف ۹۰ روز بعد از اجرایی شدن، دارایی‌های «مقامات، عوامل یا وابستگان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را مسدود کند. رئیس‌جمهوری آمریکا، علاوه بر این ملزم به ارائه تحریم علیه نهادهایی شده که تمامی مالکیت یا بخشی از مالکیت آن‌ها (۲۵ درصد یا بیشتر) در اختیار سپاه باشد. درصد کنونی مالکیت «تحریم‌پذیر» سپاه در قوانین آمریکا، ۵۰% است، به این معنی که شرکت‌هایی که مالکیت نیمی از سهام آن‌ها در اختیار سپاه باشد، در فهرست تحریم قرار می‌گیرند.

بند دیگر «قانون تحریم‌‌های غیرهسته‌ای» خواستار تحریم تمامی افرادی شده که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» کالا، خدمات، فناوری، خدمات مالی و خدمات دیگر ارائه می‌کنند.

از رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین خواسته شده دارایی‌های تمامی افرادی که «ماهان‌ایر»، شعب یا شرکت‌های تابعه آن را «کنترل، مدیریت یا هدایت می‌کنند»، مسدود کند.

روبیو در یکی دیگر از سرفصل‌های این طرح با متهم کردن مقامات ایران به نقض موازین حقوق بشر، برگزاری انتخابات «غیرآزاد و غیرعادلانه»، زندانی کردن روزنامه‌نگاران و غیره، الزاماتی را مشخص کرده که به گفته او دلیل وضع تحریم علیه افراد و نهادهای دخیل در این اتهامات، هستند.

سرفصل «تحریم‌های مربوط به برنامه موشک‌های بالیستیک ایران» نیز برنامه موشکی این کشور را بخشی از اقدام های تهدید کننده واشینگتن معرفی کرده و خواستار حفظ فشار بر این بخش شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید