اوباما تحریم های 10 ساله علیه ایران را امضا نکرد اما اجازه اجرا داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه 15 دسامبر، اجازه تمدید تحریم های 10 ساله علیه ایران را داد اما در اقدامی بس سابقه، از امضای این قانون که اجرایی خواهد شد، سر باز زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفیر آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «تمدید تحریم های ایران بدون امضای رئیس جمهوری، به قانون تبدیل می شود».

انتظار می رفت که رئیس جمهوری آمریکا، قانون تمدید تحریم های ایران را اجرا کند، اما او نیمه شب چهارشنبه، مدت زمان مشخص برای امضای قانون را نادیده گرفت و بدین ترتیب گفت که «دیگر برای تبدیل مصوبه کنگره به قانون، نیاز به امضای آن وجود ندارد».

این بدان معنی است که تمدید تحریم های ایران به مدت 10 سال دیگر، به صورت خودکار، به قانون تبدیل می شود.

باراک اوباما پیشتر تاکید کرده بود که مصوبه جدید کنگره برای تمدید تحریم های ایران، بر توافق هسته ای تاثیری نخواهد گذاشت زیرا کاخ سفید به تعلیق تمام تحریم های غیر مرتبط با برنامه هسته ای، ادامه خواهد داد.

پنجشنبه اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر با رای موافق 99 سناتور، تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

از سویی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ادامه اجرای توافق هسته ای با ایران «همچنان هدف بزرگ استراتژیکی برای ایالات متحده است».

کری بار دیگر تاکید کرد که قانون تمدید تحریم های ایران، «غیر ضروری» است. او افزوود که بدون تمدید تحریم ها هم واشینگتن می تواند با هرگونه نقض توافق هسته ای توسط ایران، برخورد کند.

کری تاکید کرد: «دولت آمریکا از همه اختیارات لازم برای لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران، تثبیت تحریم های غیر مرتبط با آن و از سر گیری تحریم ها در صورت ضرورت یعنی عدم پایبندی تهران به تعهدان خود برپایه توفق هسته ای، استفاده کرده می می کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size