فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در واكنش به آمريكا.. روحانى دستور ساخت پیشران هسته‌ای براى كشتى‌‎هاى ايران را صادر كرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حسن روحانى رئيس جمهورى ايران با متهم كردن امريكا به «اهمال، تعلل و نقض برجام (توافق هسته اى)» دستور داد كشتى هاى ايران به «پیشران هسته‌ای» مجهز شوند.

  به گزارش خبرگزارى رسمى ايران (ایرنا)، روحانى در نامه های جداگانه به وزير خارجه محمد جواد ظریف و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران علی اکبر صالحی ، دستور داد «توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران» را صادر کرد.

  در مشروح نامه روحانى به صالحى آمده است: «نظر به این‌که دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ‌که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورایعالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، به سازمان ‏انرژی اتمی ایران دستور داده می‌‌شود در توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور در چارچوب تعهدات ‏بین‌‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مأموریت‌های زیر را اجرا ‌نماید:‏

  1. برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی.‏

  2. مطالعه و طراحی «تولید سوخت» مصرفی پیشران هسته‌ای، با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی.‏

  رئيس جمهورى ايران در نامه اش به محمد جواد ظريف وزير خارجه به وى دستور داده " نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد».

  اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر تصویب کرد.

  پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

  کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که انتظار می رود باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور، مصوبه کنگره برای تمدید تحریم های 10 ساله ایران را امضا کرده تا به قانون تبدیل شود.

  این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

  کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

  تهران و گروه 1+5 متشکیل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، ژوئیه سال گذشته به توافقی دست یافتند که بر پایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته ای ایران، تحریم هایی که به خاطر این برنامه علیه این کشور اعمال شده بود، لغو شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران