نتانیاهو: پیشنهادهای خود را برای لغو توافق هسته‌‎ای ایران به ترامپ خواهم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، حملات خود را به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 از سر گرفت و به نظر می رسد در پی دست یابی به کمک دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای لغو این توافق نامه است.

توافق نامه هسته ای که بر پایه آن، در برابر محدود شدن برنامه هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو شد، برجسته ترین میراث سیاست خارجی دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است.

نتانیاهو در مصاحبه با شبکه C.B.C گفت: «راه های متعددی برای لغو توافق هسته ای وجود دارد».

رئیس جمهوری منتخب آمریکا از مخالفان توافق هسته ای است. او در جریان تبلیغات انتخاباتی خود، این توافق را یک «فاجعه» و «بدترین توافق که تا کنون بر سر آن مذاکره شده» توصیف کرد. او البته در عین حال گفت، لغو توافقی که طی قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده، دشوار است.

در پاسخ به سوالی که آیا پیشنهادی درباره چگونگی لغو توافق هسته ای دارد، نتانیاهو گفت: «آری.. پنج پیشنهاد در سر دارم». پس از اصرار برای سخن گفتن درباره این پیشنهادها گفت: «در این باره با رئیس جمهوری سخن خواهم گفت».

به احتمال زیاد، اندکی پس از آغاز مسئولیت ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در 20 ژانویه، نتانیاهو و ترامپ با یکدیگر دیدار خواهند کرد. اندکی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نتانیاهو گفت که با ترامپ بر سر دیدار در نخستین فرصت به توافق رسیده است.

اما به هر حال لغو احتمالی توافق هسته ای، مساله ای آسان نخواهد بود.

جاکوب باراکیلاس کارشناس سیاست خارجی آمریکا در مرکز پژوهشی چتم هاوس لندن به خبرگزاری رویترز گفت: «قانع کردن اروپا، روسیه و چین برای از سر گیری تحریم های ایران، در سایه نبود دلیلی روشن بر نقض توافق هسته ای از سوی تهران، مساله ای شبه محال است». او افزود: «هر گونه بحث بر سر این مساله پشت درهای بسته صورت خواهد گرفت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size