ایران سفیر بریتانیا را در اعتراض به سخنان نخست وزیر این کشور در نشست سران خلیج احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران، سفیر بریتانیا در تهران را در اعتراض به سخنان اخیر نخست وزیر بریتانیا در نشست سالانه سران کشورهای خلیج، احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، شنبه 10 دسامبر، سخنان ترزا می نخست وزیر بریتانیا در اجلاس سران خلیج را «مداخله جویانه» نوصیف کرد.

به گفته قاسمی، به همین دلیل، وزارت امور خارجه ایران، «نیکلاس هایتون» سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرده تا «مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران» را به آن چه «سخنان نسنجیده نخست وزیر آن کشور» توصیف کرده، ابلاغ کند.

ترزا می چهارشنبه 7 دسامبر با شرکت در سی و هفتمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در بحرین، ضمن تشریح سیاست‌های دولت خود در زمینه روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج ، به نقش ایران در منطقه نیز پرداخت و گفت که بریتانیا آماده است با کشورهای عضو شورا برای عقب راندن «اقدامات تهاجمی ایران درمنطقه» همکاری کند.

نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما باید همچنان به مقابله با دولت‌هایی که نفوذ آنها بی‌ثباتی منطقه را مشتعل می‌کند ادامه دهیم» و افزود: «بنابراین می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج و در بُعدی وسیع تر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می کنم».

نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم».

ترزا می گفت که به منظور تقویت امنیت کشورهای منطقه خلیج از «یک مشارکت امنیتی» حمایت می‌کند که شامل سرمایه‌گذاری دفاعی و آموزش نظامی در بحرین و اردن هم بشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید