نماینده مجلس تدریس زبان ترکی در دانشگاه‌های ایران را توطئه‌ای برای حذف این زبان دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده مرند و جلفا در مجلس ایران، تدریس زبان ترکی در دانشگاه‌ها را توطئه‌ای برای ناکارآمد جلوه دادن این زبان و حذف آن در آینده دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد حسن‌نژاد تصریح کرد: "تدریس زبان ترکی در دانشگاه یک توطئه است، چرا که چون آینده شغلی ندارد کمتر کسی رغبت به انتخاب رشته می‌کند و این بهانه خواهد شد برای حذف آن؛ این زبان باید در مدارس تدریس شود."

شهریور ماه امسال، 42 نفر از نمایندگان طی نامه‌ای به حسن روحانی خواستار افزوده شدن زبان ترکی به مواد درسی مقاطع دبیرستان و دبستان شده و از رئیس جمهوری ایران خواسته بودند، به وزارت آموزش و پرورش دستور دهد کتاب تدریس زبان و ادبیات ترکی برای این مقاطع تحصیلی را چاپ کند.

در سال 1394 رشته زبان و ادبیات کردی به رشته‌های آزمون سراسری دانشگاه‌های ایران افزوده شد و 40 دانشجو برای تحصیل این رشته جذب دانشگاه سنندج شدند. یک سال بعد و در سال 1395 رشته زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی نیز به رشته‌های موجود اضافه شد و دانشگاه تبریز 30 نفر از 80 نفر ثبت‌نام کرده را برای تحصیل در این رشته جذب کرد.

پیش از این علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفته بود: "آموزش به زبان مادری برای سایر زبان‌ها از جمله مردم عرب خوزستان در دستور کار است."

بر اساس اصل 15 قانون اساسی ایران، "زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید