محمدرضا نقدی از فرماندهی بسیج ایران کنار گذاشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در سالگرد حمله به کوی دانشگاه، محمدرضا نقدی طی حکمی از سوی رهبر ایران، از فرماندهی بسیج ایران کنار گذاشته شده و جای خود را به غلامحسین غریب‌پور داد.

به گزارش خبرگزای تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر ایران طی حکمی سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب‌پرور را به سمت «رئیس سازمان بسیج و جانشین فرمانده کل سپاه در امور بسیج» منصوب شده و جای محمدرضا نقدی را گرفت.

براساس همین حکم، نقدی به سمت "معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" منصوب شده است.

در حکم انتصاب غریب‌پور آمده است: " ارتقای حضور سازمان یافته تر مردم(بویژه جوانان عزیز) و اعتلای بسیج در عرصه های مورد نیاز انقلاب اسلامی(مثل علم، فرهنگ، دفاع و خدمات رسانی)، ایجاد و ساماندهی مجموعه های اندیشه ورز و رصدگر در تمام سطوح به خصوص در ستاد بسیج برای راهبردنگاری و رصد فعالیت ها و جلوگیری از نفوذ دشمن، ایجاد سازوکار قطعی برای تقویت هم افزایی اقشار و همکاری و هماهنگی با دستگاههای ذی ربط، مورد انتظار است."

از محمدرضا نقدی به همراه، محمدباقر ذوالقدر و حسین نجات به عنوان سه تن از فرماندهان اصلی سرکوب جنبش دانشجویی ایران در 18 تیر 1378 و حمله به کوی دانشگاه نام برده می‌شود.

اتحادیه اروپا در 13 آوریل 2011، 32 مقام ایرانی از جمله محمدرضا نقدی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، بطور مستقیم و غیرمستقیم در واکنش خشونت‌آمیز به معترضان در عاشورای سال 1388 که منجر به مرگ حداقل 1 نفر و دستگیری صدها نفر شد نقش داشته است. او پیش از انتصاب به عنوان فرمانده بسیج، رئیس اطلاعات بسیج بود که در بازجویی از دستگیرشدگان بعد از انتخابات سال 1388 مسئولیت مستقیم داشته است.

غلامحسین غریب‌پور پیش از این، فرمانده سپاه فجر استان فارس و قبل از آن معاونت آموزش نیروی زمینی سپاه را بر عهده داشت. او پس از کشته شدن حسین همدانی در مهرماه سال گذشته در حلب سوریه، جایگزین وی در "قرارگاه امام حسین شد" و مسئولیت جانشینی فرمانده کل سپاه در این قرارگاه را برعهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید