دانشجوی ایرانی: برای سکوت مقابل نسل‌کشی سوریه در دادگاه تاریخ محکوم هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه‌های اجتماعی ویدیوی را از یک دانشجویی ایرانی در مراسم 16 آذر، روز دانشجو در دانشگاه امیر کبیر تهران منتشر کردند که در آن برای نخستین بار یک اعتراض علنی دانشجویی علیه مداخله نظامی ایران در سوریه را نشان می‌دهد.

این دانشجو خطاب به حاضرین از جمله نائب رئیس مجلس شورای ایران علی مطهری می‌گوید : «برای سکوت مقابل نسل‌کشی فجیع سوریه در دادگاه عدل تاریخ محکوم هستیم».

این دانشجو که در طول سخنانش با تشویق و کف زدن دیگر دانشجویان رو به رو می‌شد در ادامه گفت: «تاریخ عادلانه‌ترین دادگاهی است که می‌تواند ما را محکوم کند و من می‌ترسم از آن روزی که این دادگاه ما را محکوم کند و یقین دارم که ما محکوم تاریخیم چرا که در قبال مسئله سوریه اینطور سکوت کردیم .

او در ادامه گفت: «این نسل‌کشی فجیع که دارد اتفاق می‌افتد، از خیلی‌های دیگر این انتظار نیست ولی شما (مطهری) که صدای ملت هستید آیا واقعا این اتفاقاتی که در سوریه دارد اتفاق می‌افتد ما در جبهه حق ایستادیم؟

دانشجوی دانشگاه امیر کبیر ضمن اشاره به کشته شدن 500 هزار تن از مردم سوریه در جنگ یادآور شد: «عدد راحت به زبان می‌آید ولی ببینید نسل‌ها در سوریه سوخت، سوریه ویران شد. ما در کجای این بازی ایستادیم؟»

جمهوری اسلامی ایران یکی از حامیان اساسی رئیس‌جمهوری رژیم سوریه است. سپاه پاسداران ایران افزون بر حضور مستقیم در جبهه‌ها و محاصره شهرها در کنار ارتش سوریه با استفاده از پوشش هوایی روسیه، همچنین هزاران شبه‌نظامی فرقه‌گرا را از کشورهای افغانستان، عراق، لبنان و پاکستان مسلح کرده و به سوریه آورده است تا در جنگ داخلی این کشور علیه مخالفان اسد بجنگند.

دانشجوی ایرانی در دانشگاه امیرکبیر سخنان خود چنین ادامه داد: «ما قطعا محکومیم. ما قطعا در مقابل اشک‌های کودکان سوری محکوم هستیم، متاسفانه هیچ صدایی، هیچ صدای مخالفی با این روایت منحصرانه شنیده نمی‌شود، حتی علی مطهری هم این صدا را نداشته. این مطالبه ماست و فکر میکنم اگر می‌خواهیم در تاریخ محکوم نباشیم باید نشان بدهیم و موضع خودمان را معلوم کنیم»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید