روحانی: در مذاکرات هسته‌ای هیچ قدمی بدون مشورت خامنه‌ای برداشته نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می گوید که هیچ قدمی در مذاکرات هسته ای، بدون مشورت با علی خامنه ای رهبر این کشور برداشته نشد.

به گزارش رسانه های ایران، حسن روحانی سه شنبه 6 دسامبر در سخنانی به مناسبت روز دانشجو در جمع تشکل های دانشجویی در دانشگاه تهران، درباره توافق هسته ای گفت: «ملت ما نمی گذارد احدی برجام را پاره کند».

به توافق هسته ای «برنامه جامع اقدام مشترک» یا همان «برجام» گفته می شود. تهران و گروه 1+5 (آمریکا، برتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، ژوئیه سال 2015 به توافقی دست یافتند که برپایه آن، در برابر محدود شدن برنامه هسته ای ایران، توافق هایی که علیه این کشور به خاطر این برنامه اعمال شده، لغو می شود.

حسن روحانی تاکید کرد که «برجام موفقیتی برای حزب و جناحی نیست؛ برای دولت هم نیست. برای ملت و رهبر ایران است».

او در ادامه افزود: «هیچ قدمی در برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم و جلسه گذاشتیم. ایشان نامه‌های مکتوب ایشان و دستور من روی نامه‌های ایشان موجود است. هیچ نامه‌ای از رهبری نبوده که روی آن دستور ندهم. البته ممکن است در مقام عمل جایی کم و کسر باشد اما مبنای ما اجرای دستورات ایشان بود».

روحانی خاطرنشان کرد: «نکات رهبری در نامه را اجرا کردیم. امید به آینده و اجماع در کنار هم، باعث این مساله شد. برای تصمیمات در مورد مذاکرات ساعت‌ها جلسه در حضور رهبری برگزار شد که روزی این‌ها منتشر می‌شود. آمریکا و صهیونیست‌ها در راس می‌خواستند ایران‌هراسی را در دنیا جا بیندازند و بگویند ایران خطر منطقه و ثبات است و برای صلح جهانی خطرناک است».

توافق هسته ای در داخل ایران مخالفانی از میان اصولگرایان دارد. اخیرا علی خامنه ای رهبر ایران هم از توافق هسته ای انتقادهایی کرده است.

خامنه ای 28 نوامبر گذشته در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی ایران، «مشکل» فعلی در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را ناشی از «عجله و بی‌ملاحظگی» در مذاکرات هسته‌ای توصیف کرد.

خامنه‌ای گفت: «وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه سلبی در آن کار می‌شود».

از نظر رهبر ایران، مشکل فعلی در توافق هسته‌ای آنجا است که تحریم‌ها لغو نشده و تمدید تحریم هم از نظر او «نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است».

او در این‌باره گفت: «در این مذاکرات بحث‌های فراوانی راجع به تحریم‌ها شد، اما اکنون در کنگره آمریکا، مسئله تمدید تحریم‌ها را مطرح می‌کنند و مدعی هستند که اینها، تحریم نیست، بلکه تمدید است».

پنجشنبه اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

انتظار می رود باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، مصوبه کنگره را امضا کرده تا تبدیل به قانون شود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید