مشاور روحانی: در کشوری که به سفارتخانه‌ها حمله می‌کنند نمی‌توان انتظار سرمایه‌گذاری داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد علی نجفی مشاور اقتصادی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می گوید در کشوری که به سفارتخانه ها حمله می کنند، نمی توان انتظار سرمایه گذاری داشت.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، نجفی که در دانشگاه شهید بهشتی تهران به مناسبت روز دانشجو سخن می گفت، اظهار داشت: «قبول کنیم بخشی از ناکامی‌ها بخاطر سوءمدیریت‌هاست».

مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری ایران در ادامه بیان کرد: «یکی از این چالش‌ها مساله اشتغال در جامعه ما است و برخی سوال می‌کنند چرا مشکل اشتغال را دولت نتوانسته حل کند. لازمه ایجاد اشتغال پایدار، سرمایه‌گذاری در فضای امن از نظر سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. در کشوری که سرخود به سفارت کشور دیگری حمله کنند و اسناد و مدارک را بسوزانند آیا می‌توان انتظار سرمایه‌گذاری داشت؟»

پس از پیروزی انقلاب ایران، چندین بار سفارتخانه های خارجی هدف حمله قرار گرفتند. آخرین حمله به نمایندگی های دیپلماتیک پادشاهی سعودی در تهران و مشهد شد. مهاجمان که می گفتند معترض به اعدام متهمان به اقدام های تروریستی از جمله شیخ نمر النمر روحانی شیعه در سعودی هستند، ضمن تخریب وسایل سفارت سعودی در تهران بخشی از آن را آتش زدند. پس از آن سعودی و شماری از کشورها روابط خود را با ایران قطع کرده یا سطح مناسبات خود را کاهش دادند.

نخستین سفارتی که پس از انقلاب ایران هدف حمله قرار گرفت هم سفارت آمریکا بود که منجر به قطع روابط واشینگتن با تهران شد.

محمد علی نجفی در سخنرانی خود ادامه داد: «در کشوری که نایب‌رییس مجلس اجازه سخنرانی یک ساعته را ندارد، آیا می‌توان انتظار سرمایه‌گذاری داشت؟ آیا حرکت‌هایی از این نوع، ضداشتعال نیست؟ تازه زمانی که رییس‌جمهور ابراز تاسف می‌کند، عده‌ای می‌گویند شما چرا فکر اشتغال نیستید؟ هر جا که آزادی‌بیان به خطر میفتد، حتما باید رییس‌جمهور عکس‌العمل نشان دهد».

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران، در ماه های اخیر برای انجام سخنرانی دچار مشکل شده است. در هفته های اخیر، با حکم دادستانی مشهد، مطهری موفق به سخنرانی در این شهر نشد.

مشاور اقتصادی حسن روحانی گفت: «استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند راه چاره باشد. در جامعه‌ای که امنیت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی وجود نداشته باشد و عده‌ای خلاف قانون و خودسری کنند، اگر سرمایه‌گذاری داخلی هم محقق شود. اما سرمایه‌گذاری خارجی محقق نخواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید