تهران: از آمریکا خبر می‌رسد که اوباما تمدید تحریم‌های ایران را وتو نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گویذ که احتمالا باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، قانون تمدید 10 ساله تحریم های ایران را وتو نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قاسمی در این باره گفت: «تصور بر این است که بر اساس تعهداتش وتو کند ولی اخباری که از آمریکا می رسد این است که احتمالا ایشان وتو نمی کنند».

وی درباره پیش بینی روابط کشورش با ایالات متحده پس از پیروزی دونالد ترامب در ریاست جمهوری گفت: «اینکه در دولت جدید آمریکا چه خواهد شد نمی توان پیش بینی کرد و باید منتظر ماند که چه پیش می آید».

سنای آمریکا، روز پنجشنبه گذشته با 99 رأی موافق و بدون حتی یک رأی مخالف تمدید قانون تحریم‌های ایران را برای 10 سال دیگر از تصویب گذراند. مصوبه‌ای که پیشتر در مجلس نمایندگان با تنها یک رأی مخالف تصویب شده بود، و بنا بر اعلام کاخ سفید، انتظار می‌رود رئیس‌جمهور آمریکا نیز این مصوبه را تأیید کند.

قاسمی در خصوص اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه پاسخ مناسب را به نقض برجام به آمریکایی ها خواهد داد، گفت:« آنچه در کنگره و سنا اتفاق افتاد و تحولاتی که احتمالا در آینده رخ می دهد خلف وعده در جهت توافقات بوده که قابل پذیرش نیست».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود که کشورش از این اقدام آمریکایی ها نگرانی ندارد و در هر صورت اقدامات لازم و مقتضی را خواهد داشت و نگران تحریم های مجدد نیست.

قاسمی در پاسخ به این سوال که نقش کشورهای اروپایی در جلوگیری از اجرایی شدن قانون تمدید تحریم های ایران توسط آمریکا چه خواهد بود؟ اظهار داشت: «انتظار ما از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها این است که نسبت به تعهدات خود پایبند باشند.

مقام‌های ایرانی، از جمله رهبر جمهوری اسلامی خامنه‌ای و حسن روحانی رئيس جمهوری ایران، تمدید قانون تحریم‌های علیه کشورشان از سوی آمریکا را نقض آشکار توافق هسته ای توصیف کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید