برگزاری اولین کنفرانس «احوازی‌ها» در غرب جهان عرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

اولین کنفرانس گروه «حركة النضال العربي لتحرير الأحواز» تحت عنوان «خاتمه اشغال و بازگرداندن حکومت، یک حق تاریخی است» با همکاری مرکز مطالعات و پژوهش‌های اروپایی و با حضور بیش از 100 نفر از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای، شنبه 3 دسامبر در تونس برگزار شد.

پس از آنکه «حركة النضال العربي لتحرير الأحواز» ده‌ها کنفرانس و نشست در کشورهای مختلف عربی و اروپایی برگزار کرد، این بار با هدف آشنا کردن افکار عمومی غرب جهان عرب با مساله احواز و کسب حمایت آنها، این کنفرانس را در تونس برگزار کرد.

حبيب أسيود نائب رئیس «حركة النضال العربي لتحرير الأحواز» این کنفرانس را یک دستاورد مهم توصیف کرده و تاکید کرد این کنفرانس در ادامه موفقیت‌هایی است که مساله احواز در برخی کشورهای عربی به دست آورد و از آن جمله می‌توان به تلاش تعدادی از نمایندگان پارلمان بحرین برای به رسمیت شناختن مساله احواز و همچنین میزبانی نشستی در کویت با موضوع احواز و با حضور وزیران و سفیران و اندیشمندان عربی در حمایت مبارزات ملت احواز و موضع حمایتی رسمی و مردمی موریتانی در حمایت از مساله احواز اشاره کرد.

أسيود پس از اینکه این دستاوردهای مهم، اعتماد ملت احواز را به برادران عرب جلب کرد، جنبش‌های ملت احواز در در داخل کشور، به شکل خوبی با این دستاوردها هماهنگ شده است.

نائب رئیس «حركة النضال العربي لتحرير الأحواز» از نقش رسانه‌های عربی در حمایت از مساله احواز تجلیل کرد و افزود: «رسانه‌های عربی به شکل عام و رسانه‌های خلیجی به شکل خاص، در پرداختن به مساله احواز فعال بوده و تنها به نقل اخبار اکتفا نکرده و بلکه روزنامه‌ها صفحاتی را به مساله احواز اختصاص داده و علاوه مقالات، اخبار و گزارش‌های تصویری، آراء تعدادی قابل توجهی از نویسندگان و اندیشمندان عربی که به مساله احواز از زوایای مختلف و مهمی پرداخته‌اند، اختصاص داده‌اند. همه این تلاش‌ها به انتشار مساله احواز در سرتاسر وطن عربی سرعت داد و این موضوع تا درجه‌ای خشم دشمن فارسی را برانگیخته که هجوم‌هایی را متوجه روزنامه‌نگاران کرده است».

او اعتقاد دارد که حمایت از مساله احواز می‌تواند در مقابله برنامه‌های رژیم ایران نقش داشته باشد، همانگونه که «جنبش‌های مبارک سوریه» از عوامل شکست پروژه توسعه‌طلبانه فرقه‌ای و نژادی فارسی دانست.

أسيود درباره مهم‌ترین ویژگی‌های پروژه‌های فارسی در جهان عرب که موجب صف‌بندی‌هایی در درون صفوف عرب‌ها شده و برخی آنها را در صف ایران قرار داده توصیف کرد و درباره خطری که این موضوع برای امنیت ملی عرب‌ها دارد، هشدار دارد و گفت این موضوع تنظیم دوباره و هماهنگی صفوف عربی و زدودن شاخ و برگ‌های اضافی را ضروری می‌کند. پروژه ایران به بالاترین حد دشمنی با امت عربی و ثبات را دارد و این پروژه رو به اکمال است که آینده را مبهم می‌کند.

«حركة النضال العربي لتحرير الأحواز» اعلام کرد که کنفرانس تونس اولین مرحله از فعالیت‌ها در غرب جهان عرب با هدف کسب حمایت مردمی و رسمی برای حمایت از مبارزه ملت عربی احواز بر علیه اشغالگر فارسی است.

از سوی دیگر تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی عربی و تونسی در سخنان خود بر ضرورت حمایت و فعال‌سازی مساله احواز تاکید کرده و مساله احواز را خط مقدم مقابله با‌ پیشروی ایران دانستند. سخنرانان همچنین از مبارزات ملت احواز و اصرار این ملت بر حفظ هویت عربی و پای‌بندی‌اش به امت عرب، علیرغم نادیده‌انگاری آنها طی سال‌های زیادی در زیر احتلال، تجلیل کردند.

در پایان این کنفرانس شرکت‌کنندگان مجموعه‌ای از پیشنهادات را ارائه کردند که مهم‌ترین آنها، بالا بردن سطح مساله احواز در میان بقیه مسائل عربی و در راس آنها مساله فلسطین، به عنوان یک مساله عادلانه که روح امت عرب را می‌خراشد و بخش مهمی از امنیت ملی آن است. همچنین پیشنهاد شد به مساله احواز از نظر سیاسی، حقوقی و رسانه‌ای در سطح بین‌الملی پرداخته شود و زمینه مناسب برای تشکیل حکومت احوازی در تبعید فراهم شود. پرداختن به موضوع حق تعیین سرنوشت براساس چهارچوب‌های بین‌المللی، ضرورت قرار دادن مساله احواز در کتاب‌های درسی عربی و حمایت از نمایندگی مساله احواز در نهادهای عربی، از جمله اتحادیه کشورهای عربی و پارلمان‌های عربی، به مانند ابتکار پارلمان بحرین و زمینه‌سازی تشکیل نهادهای مردمی در همه کشورهای عربی برای حمایت از مساله احواز از دیگر پیشنهادات بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید