ایران ارسال شبه‌نظامیان وابسته به خود و اسلحه به سوریه را افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران ارسال شبه نظاميان شيعه وابسته به خود اعم از عراقى و افغانى و همچنین محموله های اسلحه را با باهواپیماهای تجاری به سوریه به منظور کمک به نیروهای نظام اسد و متحدانش در تشدید حملات به شرق حلب را افزایش داده است.

مناطق محاصره شده شرق حلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، هدف حملات شدیدی از سوی نیروهای دولتی سوریه، نیروهای سپاه پاسداران ایران و شبه نظامیان شیعه وابسته به تهران، از لبنان، عراق، افغانستان و پاکستان قرار دارد.

ايران در حالى به حمايت مالى و نظامى از رژیم اسد ادامه مى دهد كه کنگره ایالات متحده تحريم های این کشور را به مدت ده سال تمدید کرده است.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

همچنین كميته سوم سازمان ملل با صدور قطعنامه اى ادامه مداخله خونين نظامى تهران در درگیری های سوریه را محكوم كرده است.

به گزارش سايت war reports و همچنین صفحه «گزارش جنگ در سوریه و عراق» كه از سوى فعالان ايرانى مخالف مداخله ايران در عراق و سوريه اداره مى شود، ايران اخيرا هزاران شبه نظامی از گروه هاى شیعه عراقی موسوم به «حشد الشعبی» را از فرودگاه شهر آبادان به سوريه فرستاده است.

بنا به اين این گزارش ، شبه نظامیان عراقی که نقشی عمده در عملیات محاصره مرگبار حلب ایفا می‌کنند، غالبا بوسیله‌ هواپیماهای ماهان ایر به دمشق و سپس از آنجا به مناطق مختلف درگیری منتقل می‌شوند.

شبه نظامیان وابسته به ایران در سوریه

ماهان‌ایر از سال 2011 به دلیل «انتقال اسلحه، نیرو و تجهیزات نظامی برای شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه» در لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد اما به صورت منظم پروازهای خود به خاک این کشور را ادامه داده است.

سايت war reports تصاویر حضور جنگجويان عراقی گروه «گردان های امام علی» را در فرودگاه آبادان و سپس حضورشان در خاک سوریه را منتشر كرده است.

این در حالی است كه دولت رئيس جمهورى آمريكا باراک اوباما، با امضاى قراردادى قرار است كه صدها هواپیماهای "ایرباس" و «بوئینگ» تحويل ايران دهد.

اين مساله با مخالفت شدید جمهوری خواهان رو به رو شده و ممكن است اين اعترها با توجه به آغاز کار رئیس جمهور منتخب دونالد ترامپ منجر به عدم اتمام اين معامله با ايران شود.

اکثر اعضای کنگره بر اين باورند كه ادامه مداخله نظامى ايران در سوريه از موارد نقض آشکار توافق هسته ای از سوى تهران است و خواستار اعمال تحریم هاى بیشتر عليه جمهورى اسلامى شده اند.

شبه نظامیان وابسته به ایران در سوریه


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید