ایران آمریکا را تهدید به مقابله با تمدید 10 ساله قانون تحریم‌ها کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، مصوبه کنگره آمریکا در تمدید 10 ساله تحریم های کشورش را نقض توافق هسته ای و بر خلاف تعهدات ایالات متحده دانست و گفت این اقدام، با واکنش مناسب تهران روبرو خواهد شد.

در همین حال 264 نماینده مجلس ایران در بیانیه ای، خواستار اجرای قانون اقدام متناسب و متقابل این کشور در برابر آمریکا به دلیل مصوبه کنگره شدند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، روحانی یکشنبه 4 دسامبر پس از تسلیم لایحه بودجه به مجلس شورای این کشور، در سخنانی گفت که از نظر ایران مصوبه کنگره آمریکا نقض توافق هسته ای است و «رئیس‌جمهوری آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و به ویژه اجرای آن جلوگیری کند».

به گفته روحانی «اجرایی‌شدن» و یا «حتی امضای آن توسط رئیس‌جمهوری آمریکا» از نظر تهران «خلاف تعهدات آمریکا است و با واکنشی مناسب روبه‌رو خواهد شد».

از سویی 264 نماینده مجلس ایران، با صدور بیانیه ای، اعلام کردند: «نمایندگان کنگره آمریکا طی یک حرکت نمایشی، اقدام به تمدید قانون ظالمانه ISA و تحریم علیه ملت بزرگ ایران کردند که با روح برجام (برنامه جامع اقدام مشترک یا همان توافق هسته ای) در تضاد است، این درحالی است که به کرات مقامات بین المللی و مسوولان آمریکایی بر انجام تعهدات ایران، صحه گذاشته اند».

این نمایندگان افزوده اند: «ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا محکوم کرده و آن را نشانگر اوج بی مسئولیتی آمریکایی ها در انجام تعهدات بین المللی می دانیم و از آن جا که در قانون اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، پیش بینی لازم برای نقض عهد طرف مقابل به عمل آمده است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اکیدا از دولت محترم می خواهند در اسرع وقت و مقابل با قانون مذکور، بخصوص بند 3 و 7 قانون اقدامات متقابل را تحقق بخشیده و به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند».

این در حالی است که کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که انتظار می رود باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور، مصوبه کنگره برای تمدید تحریم های 10 ساله ایران را امضا کرده تا به قانون تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری ها. اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید، جمعه 2 دسامبر به خبرنگاران گفت: «بر این باوریم که تمدید تحریم های ایران ضروری نیست اما معتقدیم این تمدید بر توافق هسته ای تاثیر نمی گذارد... معتقدم رئیس جمهوری این مصوبه را امضا کند».

ژوئیه سال گذشته تهران و قدرت های جهان به توافقی دست یافتند که بر پایه آن، در برابر محدود شدن فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده بر این کشور به خاطر این فعالیت ها لغو شود.

مقام های آمریکایی می گویند که وضع این تحریم ها، ارتباطی با تحریم های اعمال شده بر ایران به خاطر فعالیت های هسته ای، نداشت.
پنجشنبه اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید