سفیر ایران: مذاکره‌ای با روسیه برای لغو عام نظام روادید صورت نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که مذاکره ای بین مسکو و تهران برای حذف کلی نظام روادید صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، سنایی شنبه 3 دسامبر در جمع دانشجویان و رئیسان نهادهای ایرانی در مسکو به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی، گفت: «موافقت نامه تسهیل در صدور روادید برای بخش های تخصصی، تجاری و حرفه ای سال گذشته امضا شده که در حال اجرا است».

وی اظهار کرد: «دومین مرحله مذاکرات نیز به تهیه متن پاراف شده (پیش نویس) لغو روادید گردشگری گروهی منجر شده است که روند بررسی های ثانویه و هماهنگی های درون کشوری آن ادامه دارد تا با تائید نهایی، احتمالا حداکثر تا شش ماه دیگر امضا شود».

سنایی همچنین گفت: «براساس این متن، پیش بینی شده است که برای گروههای گردشگری از پنج تا 50 نفر، دیگر نیازی به دریافت روادید فردی نیست و اقدام های مربوطه برای سفر به روسیه از سوی شرکت های گردشگری مورد تائید انجام می شود».

سفیر ایران در روسیه همچنین تاکید کرد: «تاکنون مذاکره ای برای لغو کلی روادید بین دو کشور انجام نگرفته است و پس از نهایی و امضا شدن توافق در باره گردشگری گروهی، شاید این موضوع بتواند قابل طرح باشد»

پیش از این خبرگزاری ایتارتاس گزارش داده بود که موافقت نامه بین دو کشور با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین، همتای ایرانی روسی خود در ۲۳ نوامبر در تهران امضا شد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ‌ای گفته است: «هدف این موافقت نامه تسهیل شرایط روادید برای شهروندان دو کشور است».

این بیانیه اضافه کرده است: «تسهیلات روادید برای بازرگان ایرانی و روس، شرکت کنندگان در برنامه‌های علمی، فرهنگی، هنری و همچنین دانشجویان و گردشگران خواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید