طرح سه فوریتی نمایندگان مجلس ایران برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی از نمایندگان مجلس شورای ایران در حال تدوین طرحی سه فوریتی برای از سرگیری همه فعالیت‌های هسته‌ای این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، جمعی از نمایندگان مجلس قرار است این طرح در قالب یک ماده واحده و 5 تبصره تدوین شده و هدف از تدوین آن مقابله با مصوبه کنگره آمریکا در تمدید تحریم‌های ایران است.

نمایندگان مجلس ایران بر لزوم واکنش جدی به مصوبه سنای آمریکا تأکید داشته و این طرح را در راستای مقابله با این اقدام آمریکایی‌ها توصیف کردند.

پنجشنبه اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ایاز سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

ژوئیه گذشته تهران و قدرت های جهان به توافقی دست یافتند که بر پایه آن، در برابر محدود شدن فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده بر این کشور به خاطر این فعالیت ها لغو شود.

مقام های آمریکایی می گویند که وضع این تحریم ها، ارتباطی با تحریم های اعمال شده بر ایران به خاطر فعالیت های هسته ای، نداشت.

انتظار می رود باراک اوباما نیز با امضای مصوبه کنگره، آن را به قانون تبدیل نماید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم